Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 18 °C pogoda dziś
JUTRO: 19 °C pogoda jutro
Logowanie
 

W Olsztynku powstaje projekt staropruskiej osady

makieta Osady Truso

W parku etnograficznym w Olsztynku powstaje projekt budowy osady staropruskiej.

Średniowieczne budowle – zrekonstruowane na podstawie prac archeologicznych w osadach Wikingów i pruskich grodziskach plemiennych – mają stać się regionalną atrakcją turystyczną dla miłośników historii. Projekt zakłada odtworzenie zabudowy wikińskich osad w Myślęcinie oraz Truso w Janowie Pomorskim, a także grodzisk plemiennych Prusów z XI i XIII wieku, odnalezionych przez archeologów w Weklicach i Kwietniewie.

Osada ma składać się z trzech części. Pierwsza wzorowana będzie na dzielnicy portowej w Truso. Pokazywać ma handlowo-rzemieślniczy charakter takich miejsc. Odtworzone zostaną budynki o konstrukcji słupowej, kuźnia, umocnione nabrzeża i pomost. Druga część będzie miała charakter obronnego grodziska z wieżą bramną, palisadą, mostem i różnego typu budynkami mieszkalnymi. W ostatnim sektorze znajdzie się duża wikińska budowla typu sakralnego.

Na zlecenie muzeum dokumentację projektową przygotuje do końca maja pracownia architektoniczna z Sopotu. Sporządzi też komputerową wizualizację i animację zwiedzania osady widzianej „oczami turysty”. Projekt będzie kosztował 97 tysięcy złotych i został dofinansowany z programu transgranicznego Litwa-Polska-Rosja. Kiedy dokumentacja będzie gotowa olsztyneckie muzeum rozpocznie starania o uzyskanie dotacji na budowę osady. (PAP/gol/bsc)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Olsztynek, osada, park etnograficzny
Wystawa prezentująca losy kresowiaków trafiła do Olsztynka

Polacy z Kresów Wschodnich na Warmii i Mazurach - to tytuł nowej wystawy przygotowanej przez Muzeum Budownictwa Ludowego - Park Etnograficzny w Olsztynku. Wystawę można było...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV