Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 7 °C pogoda dziś
JUTRO: 7 °C pogoda jutro
Logowanie
 

W Olsztynku upamiętnią muralem rodzinę Żubrydów

Członkowie lokalnego stowarzyszenia „Patriotyczny Olsztynek” upamiętnią muralem Antoniego i Janinę Żubrydów oraz ich syna Janusza.
Zdjęcie z fb „Patriotyczny Olsztynek”

Przy ulicy Mazurskiej w Olsztynku powstają kolejne dwa kolejne patriotyczne murale. Tym razem członkowie lokalnego stowarzyszenia „Patriotyczny Olsztynek” chcą upamiętnić Antoniego i Janinę Żubrydów oraz ich syna Janusza.

Antoni Żubryd był dowódcą Samodzielnego Batalionu Operacyjnego Narodowych Sił Zbrojnych „Zuch”. Jego żona – Janina Żubryd również walczyła w antykomunistycznej partyzantce. Małżeństwo zostało zastrzelone przez agenta UB w 1946 roku w Malinówce. Natomiast ich syn – Janusz Żubryd był dwukrotnie więziony przez władze komunistyczne. Określa się go jako „najmłodszego więźnia Polski Ludowej”.

Przy ulicy Mazurskiej w Olsztynku do tej pory powstały cztery inne patriotyczne murale. Ich bohaterami są: August Emil Fieldorf, Irena Tomaszewska, Witold Pilecki i Danuta Śledzikówna.

 

Janusz Żubryd był dwukrotnie więziony przez władze komunistyczne. Określa się go jako „najmłodszego więźnia Polski Ludowej”. Zdjęcie z fb „Patriotyczny Olsztynek”

(kpias/as)

 

 

 

 

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Olsztynek, mural
Regionalne Święto Ziół w Olsztynku

Degustacje ziołowych naparów i herbat, święcenie wianków, a także liczne warsztaty m.in. malowania ziół na szkle i przygotowywania ziołowych kadzideł. W Olsztynku rozpoczęło się Regionalne Święto...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV