Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 18 °C pogoda dziś
JUTRO: 15 °C pogoda jutro
Logowanie
 

W Orłowie upamiętniono bohaterów powojennego podziemia

Fot. Małgorzata Zbrożek

73 lata upłynęły od największej na Mazurach bitwy podziemnych sił zbrojnych z żołnierzami Ludowego Wojska Polskiego, UB i NKWD.

Od kilku lat kolejne rocznice tych wydarzeń obchodzone są na cmentarzu w Orłowie. Stoi tu Panteon Żołnierzy Niezłomnych, w którym spoczęły szczątki 9 poległych żołnierzy.

Przy Panteonie nie mogło zabraknąć Apelu Poległych i salwy honorowej oddanej przez żołnierzy 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej.

Wojewoda warmińsko-mazurskim Artur Chojecki podkreślił, że przywracanie pamięci Żołnierzy Wyklętych to proces, który wciąż trwa. Zdaniem Jerzego Szmita, szefa Prawa i Sprawiedliwości na Warmii i Mazurach, należy pamiętać, że ten region też ma swoją historię i swój wkład w niepodległość Polski.

Posłuchaj relacji Małgorzaty Zbrożek

00:00 / 00:00

Według różnych danych pod Gajrowskimi poległo od 18 do 22 żołnierzy z 3. Brygady Wileńskiej Narodowego Zjednoczenia Wojskowego.

Fot. Małgorzata Zbrożek

Fot. Małgorzata Zbrożek

Fot. Małgorzata Zbrożek

Fot. Małgorzata Zbrożek

Autor: M.Zbrożek
Redakcja: Ł.Węglewski

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w uroczystości, Żołnierze Niezłomni
Uroczysta liturgia, apel pamięci, salwa honorowa. W Olsztynie odbyły się wojewódzkie obchody Dnia Niepodległości

Tysiące mieszkańców Olsztyna świętowały setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Wojewódzkie uroczystości odbyły się pod pomnikiem Wolności Ojczyzny na Placu Solidarności. Wcześniej w bazylice konkatedralnej pod...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV