Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 8 °C pogoda dziś
JUTRO: 8 °C pogoda jutro
Logowanie
 

W Ostródzie debatują przedstawiciele 16 województw

Jacek Protas – prezes Związku Województw RP, wicemarszałek województwa warmińsko-mazurskiego. Fot. S. Ostrowski

Dziś w Ostródzie odbywa się Zgromadzenie Ogólne Związku Województw Rzeczypospolitej Polskiej.

W programie jest posiedzenie zarządu Związku Województw RP, a podczas obrad plenarnych zaplanowano dyskusję pt. „Polska obywatelska w 25 lat od transformacji. Propozycja zmian legislacyjnych dostosowujących przepisy prawa do realiów koniecznych do prawidłowego funkcjonowania samorządów w Polsce”. Spotkaniu przewodniczy Jacek Protas – prezes zarządu Związku Województw Rzeczypospolitej Polskiej i wicemarszałek województwa warmińsko-mazurskiego.

– W tym roku obchodzimy rocznicę 25-lecia odrodzenia samorządności w Polsce, stąd dyskusja o dorobku samorządu terytorialnego i działaniach, które mogą usprawnić jego działanie trwała niemal cały rok – mówi Jacek Protas.

Podczas spotkania polskie regiony przedstawią konkretne propozycję zmian legislacyjnych. Zgromadzenie Ogólne Związku Województw RP chce przyjąć specjalne stanowisko dotyczące problemów w działaniu samorządu wraz z propozycjami rozwiązań prawnych. Postulaty dotyczą czterech głównych obszarów: zmian ustrojowych i kompetencyjnych samorządu województwa, formy realizacji zadań przez samorząd województwa, korekt w systemie absorpcji środków europejskich oraz zmian w systemie finansów samorządu województwa.

Zdaniem Jacka Protasa zmiany są korzystne dla samorządu:

Samorząd terytorialny w Polsce cieszy się dużym zaufaniem. Około 70 proc. Polaków dobrze ocenia nasze działania, co jest najważniejszym wyznacznikiem naszej skuteczności i gospodarności, dlatego też nie proponujemy rewolucji, tylko mądrą ewolucje przepisów. Obecnie samorząd terytorialny pełni rolę jednego z najważniejszych inwestorów w Polsce i odpowiadać będzie za jeszcze większą część funduszy unijnych.

Związek Województw RP – powstał 9 września 2002 roku w Warszawie, kiedy to przewodniczący sejmików i marszałkowie województw zaakceptowali Statut oraz zgłosili akces poparty uchwałami sejmików o przystąpieniu do stowarzyszenia. Na spotkaniu założycielskim przedstawiono projekt statutu, który stanowił m.in., że najwyższą władzą w Związku jest Zgromadzenie Ogólne, złożone z 64 delegatów-reprezentantów 16 województw – po 4 osoby z każdego województwa: marszałek województwa, przewodniczący sejmiku oraz dwie osoby o statusie radnego.

 

(kdym/bsc)

 

 

RadioOlsztynTV