Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 16 °C pogoda dziś
JUTRO: 22 °C pogoda jutro
Logowanie
 

W Pasłęku ludzie stracili dorobek życia. W Elblągu woda opada. Zobacz FILM i ZDJĘCIA

Pozalewane ulice, domy, garaże i pola uprawne. Niektórzy stracili dorobek życia.  W poniedziałek wylała rzeka Kumiela w Elblągu.W nocy z poniedziałku na wtorek – Wąska w Pasłęku.

W nocy na zachód od Pasłęka, w miejscowości Rzeczna, na rzece Wąskiej został przerwany wał przeciwpowodziowy na długości około 20 metrów. Woda zalała grunty rolne i zagrażała pobliskiej miejscowość Liski.

Informacje Macieja Świniarskiego, podsumował Andrzej Piedziewicz

Sytuacja jest dynamiczna, ale raczej opanowana – mówią urzędnicy o sytuacji powodziowej w zachodniej części województwa warmińsko – mazurskiego.
W Pasłęku, gdzie po podtopieniach straty są największe, z dziennikarzami spotkał się między innymi wojewoda warmińsko – mazurski Artur Chojecki. Jak mówił, w budżecie wojewody zabezpieczone są środki na podstawowe potrzeby mieszkańców. Jak tylko pojawią się wnioski z poszczególnych gmin pieniądze zostaną natychmiast wypłacone.

O stratach i pomocy mówił też burmistrz Pasłęka Wiesław Śniecikowski. Straty sięgają około 3 milionów złotych. Najbardziej ucierpiało 56 budynków, woda całkowicie zniszczyła 3 mieszkania inikt nie powinien tam mieszkać.  Gmina przygotowała 2 mieszkania zastępcze. Na pierwszą pomoc w budżecie miejsko-gminnego ośrodka pomocy społecznej przeznaczono  22 tysiące złotych.

00:00 / 00:00

Starosta elbląski Maciej Romanowski – podkreślał natomiast, że teraz czas na kolejny etap walki z żywiołem. Woda rozerwała wał w miejscowości Węzina i wpychana jest do jeziora Druzno. Zdaniem starosty stan alarmowy w powiecie elbląskim trwać będzie jeszcze dwie doby.

Posłuchaj relacji Macieja Świniarskiego

00:00 / 00:00

Wielu miejscach woda opadła, poprawiła się pogoda, jednak dramatów ludzkich nie brakuje.

00:00 / 00:00

Niektórzy w ciągu kilkunastu minut stracili dorobek życia

00:00 / 00:00

W Pasłęku i okolicach do umacniania linii brzegowej skierowano wojsko. Żołnierze wspólnie ze strażakami rozkładali worki z piaskiem, by zapobiec wdarciu się rzeki do miasta. Poza Pasłękiem i okolicznymi miejscowościami podtopionych zostało też kilka ulic w centrum Elbląga. Tam jednak sytuacja jest już całkowicie opanowana.

Źródło: PAP/M.Świniarski
Redakcja: Ł. Sadlak/K. Piasecka/ASocha/BSChromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w woda, rzeka Wąska, video, uwaga, pilne, wideo
Wstrzymane planowe przyjęcia i operacje w Szpitalu Powiatowym w Bartoszycach. W wodzie wykryto bakterie coli

Powód - skażona woda, w której wykryto bakterie grupy coli i enterokoków. Nie nadaje się ani do picia, ani do mycia. Pacjenci zaopatrywani są w wodę...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV