Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 11 °C pogoda dziś
JUTRO: 17 °C pogoda jutro
Logowanie
 

W piątek pogrzeb Erwina Kruka. Zobacz, gdzie spocznie wybitny dziennikarz, poeta i pisarz.

Erwin Kruk podczas uroczystości nadania tytułu doktora honoris causa UWM.

Jutro (7 kwietnia) pogrzeb Erwina Kruka. Dziennikarz, poeta i pisarz spocznie na cmentarzu przy ulicy Poprzecznej w Olsztynie. Erwin Kruk zmarł w miniony piątek (31 marca). Miał 75 lat.

Dziennikarz najistotniejszą część swojej twórczości poświęcił tematyce mazurskiej. Urodził się w 1941 roku w Dobrzyniu koło Nidzicy. W 1966 ukończył studia polonistyczne na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu i zamieszkał w Olsztynie. Kilkanaście lat pracował w „Gazecie Olsztyńskiej”. W 1980 roku wstąpił do „Solidarności” , był m.in. członkiem zarządu regionu. Współtworzył Mazurskie Zrzeszenie Kulturalne, które nie uzyskało zgody na rejestrację od ówczesnych władz. W stanie wojennym utrzymywał się z pracy twórczej.

W 2007 roku Erwin Kruk został odznaczony Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. W zeszłym roku otrzymał Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski oraz tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Był laureatem wielu nagród za twórczość literacką, m.in. miesięcznika „Literatura” za Książkę Roku, Ministra Kultury i Sztuki, polskiego PEN Clubu oraz Literackiej Nagrody Warmii i Mazur.

Posłuchaj wspomnień o Erwinie Kruku

 

(K.Piasecka)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w pogrzeb, Erwin Kruk
Zmarł Erwin Kruk – polski pisarz, poeta i dziennikarz

Najistotniejszą część swojej twórczości poświęcił tematyce mazurskiej. Urodził się w 1941 roku w Dobrzyniu koło Nidzicy. W 1966 ukończył studia polonistyczne na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV