Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 20 °C pogoda dziś
JUTRO: 18 °C pogoda jutro
Logowanie
 

W Pieniężnie głosowanie w sprawie pomnika gen. Czerniachowskiego

Pomnik niechcianego generała Armii Czerwonej Iwana Daniłowicz Czerniachowskiego. Fot. W. Andrearczyk

Rada miejska w Pieniężnie ponownie zajmie się pomnikiem radzieckiego generała Iwana Czerniachowskiego. Trzy miesiące temu radni nie byli w stanie podjąć decyzji co zrobić z pomnikiem.

Siedmki radnych głosowało za rozebraniem pomnika i siedmiu było przeciw. Część radnych sprzeciwiła się rozebraniu pomnika ze wzglęu na koszty całej operacji. Aby przekonać niezdecydowanych pieniądze na rozbiórkę kontrowersyjnej pamiątki z przeszłości zaoferował Paweł Kołkiewicz prezes Stowarzyszenia Solidarność Walcząca oddział w Warszawie.

00:00 / 00:00

Ta deklaracja sprawiła, że zdanie w sprawie głosowania zmienił jeden z radnych Jan Astramowicz, który obiecał, że tym razem stanie po stronie tych, którzy chcą rozebrania pomnika. Apel o zlikwidowanie pomnika do radnych skierował Parlamentarny Zespół ds. usunięcia z przestrzeni publicznej symboli nazizmu i komunizmu.

00:00 / 00:00

Plany likwidacji pomnika poparła też Rada Ochrony Pamięci Walki i Męczeństwa. Pracownia Architektoniczna z Trójmiasta zadeklarowała wykonanie na własny koszt wszelkich opracował projektowych niezbędnych do rozbiórki.

Pomnik generała Czerniachowskiego zbudowano na początku lat 70-tych ubiegłego wieku na wieździe do Pieniężna niedaleko miejsca, gdzie generał został śmiertelnie ranny. Czerniachowskiego pochowano w Wilnie, a po odzyskaniu przez Litwę niepodległości, jego szczątki przeniesiono na cmentarz w Moskwie. (kkasz/łw)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w głosowanie, Pieniężno, generał Czerniachowski
Pieniężno chce sprzedać neogotycką wieżę

Gmina Pieniężno szuka inwestorów zainteresowanych kupnem i rewitalizacją zabytkowej kościelnej wieży. Stojąca na miejskim rynku 28-metrowa budowla jest pozostałością po zniszczonym w czasie II wojny neogotyckim...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV