Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 5 °C pogoda dziś
JUTRO: 5 °C pogoda jutro
Logowanie
 

W Polsce będzie ich tylko dwanaście. W szpitalu dziecięcym w Olsztynie otwarto dziś Centrum Urazowe dla najmłodszych

Fot. A. Deoniziak

W całym kraju do tej pory uruchomiono osiem Centrów Urazowych dla Dzieci, jedno z nich dziś w Olsztynie. Docelowo będzie ich dwanaście.

W Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie rozpoczęło działalność Centrum Urazowe dla Dzieci. Dzięki niemu placówka może zapewnić pomoc większej liczbie dzieci z najcięższymi urazami, także spoza regionu. Centrum Urazowe to coś w rodzaju SOR-u, są jednak różnice. Jakie? Przede wszystkim jest to natychmiastowa i wielospecjalistyczna pomoc w ratowaniu zdrowia i życia małych pacjentów. Różnego różnego wypadki to najczęstsza przyczyna zgonów wśród dzieci. Dlatego tworzenie takich ośrodków w całej Polsce jest bardzo ważne.

Średnio co czwarte dziecko, które jest leczone w szpitalu dziecięcym, trafia do niego w wyniku urazów i zatruć. Jest to najczęstsza przyczyna hospitalizacji dzieci. Każdego roku do szpitala w Olsztynie trafia około 7 tysięcy małych pacjentów. Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy w Olsztynie został zakwalifikowany przez Ministerstwo Zdrowia do utworzenia takiego centrum jako jeden z 12 ośrodków w kraju, gdyż w strukturze placówki znajdowały się już wszystkie niezbędne oddziały, a także liczni specjaliści uczestniczący w kompleksowej opiece nad dzieckiem po urazie.

Budowa Centrum Urazowego kosztowała ponad 11 milionów złotych, z czego 9,5 miliona pochodziło z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, którego dysponentem jest Ministerstwo Zdrowia. Pozostała kwota to pieniądze samorządu województwa warmińsko-mazurskiego.

Finansowe wsparcie Ministerstwa Zdrowia umożliwiło utrzymanie non stop w gotowości sal i stanowisk intensywnej terapii. W ramach projektu rozbudowano bazę o nowe sale zabiegowe. Kupiono sprzęt medyczny m.in. stanowiska intensywnej terapii, aparaty do diagnostyki, stanowiska do znieczulania i wybudzeniowe.

Fot. A. Deoniziak

Fot. D.Grzymska

Fot. A. Deoniziak

Fot. A. Deoniziak

Fot. D.Grzymska

Fot. D.Grzymska

Fot. A. Deoniziak

Fot. D.Grzymska

Fot. D.Grzymska

Fot. A. Deoniziak

Fot. D.Grzymska

Fot. A. Deoniziak

Fot. A. Deoniziak

Redakcja: B.Świerkowska-Chromy za D.Grzymska i PAP

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w zdrowie, szpital dziecięcy, centrum urazowe
Nowości na liście reków refundowanych. Skorzystają pacjenci chorzy m.in. na cukrzycę, depresję i niektóre nowotwory

Nowe leki dla chorych na cukrzycę, depresję i WZW B oraz nowe terapie dla pacjentów z rakiem piersi, płuca i chłoniakami - to główne zmiany na...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV