Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 22 °C pogoda dziś
JUTRO: 25 °C pogoda jutro
Logowanie
 

W Polsce będzie studiować więcej zagranicznych studentów

Minister Lena Kolarska-Bobińska z rektorem UWM prof. Ryszardem Góreckim, fot. D. Grzymska

Ministerstwo nauki i szkolnictwa wyższego idzie na rękę zagranicznym studentom i przedsiębiorcom.

Decyzje w tych sprawach ogłosiła dziś (3 lipca) w Olsztynie minister nauki i szkolnictwa wyższego, prof. Lena Kolarska-Bobińska. Pani minister przyjechała do Kortowa na ogólnopolskie obrady rektorów, na których omawiane były problemy w szkolnictwie wyższym. Właśnie m.in. poruszana była sprawa laboratoriów, które powstały w ostatnich latach za unijne pieniądze. Według przepisów nie mogły być wykorzystywane przez inne podmioty, niż naukowców akademickich, dlatego często świeciły pustkami.

Minister Kolarska-Bobińska poinformowała, że otrzymała nowe przepisy od 2 członków Komisji Europejskiej, że uczelnie będą mogły wykorzystywać laboratoria czy budynki również do celów komercyjnych.

00:00 / 00:00

Polskie uczelnie mogą także liczyć na zwiększenie liczby zagranicznych studentów, bo od teraz rektorzy będą ustalali stawki za czesne, a także nie trzeba będzie płacić z góry za całe studia.

00:00 / 00:00

W związku z ułatwieniami finansowymi dla zagranicznych studentów, rektor UWM prof. Ryszard Górecki zapowiedział uruchomienie studiów w języku angielskim na Wydziale Weterynarii.

Posłuchaj relacji Doroty Grzymskiej:

00:00 / 00:00

(DGrzym/as)

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Górecki, UWM, nauka, rektor, kolarska
Rektorzy uczelni wyższych piszą list do ministra

W rozwoju szkolnictwa wyższego rozmawiają w olsztyńskim Kortowie rektorzy uczelni z całego kraju. Jak powiedział Radiu Olsztyn przewodniczący Konferencji Rektorów Uniwersytetów Polskich profesor Bronisław Marciniak, wczoraj...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV