Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 15 °C pogoda dziś
JUTRO: 19 °C pogoda jutro
Logowanie
 

W Polsce systematycznie przybywa emerytów – podaje GUS

Fot. fotolia

W Polsce z roku na rok rośnie liczba emerytów. Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w 2017 roku wyniosła ona mniej więcej 6,4 mln osób. Osoby powyżej 60 roku życia stanowiły 24,2 % obywateli Polski (podczas gdy w 1957 roku – 8,8 %).

Z raportu Związku Banków Polskich wynika, że w 2018 roku średnia emerytura wypłaca na rękę przez ZUS wynosiła 1860 złotych, w przypadku kobiet wynosiła ona 1065 złotych, a w przypadku mężczyzn 2177 złotych. To bardzo duża różnica – podkreślił Przemysław Barbrich ze ZPB.

86% seniorów nie oczekuje wsparcia finansowego od swoich dzieci ani wnuków. Ponad połowa pytanych zaznacza, że zdarza się im dawać pieniądze swoim dzieciom i wnuczętom – co trzeci pytany robi to jedynie od czasu do czasu. 21% podkreśla, że pomaga im regularnie, chociaż głównie przekazując mniejsze kwoty.

Seniorzy chętnie korzystają z usług bankowych – najczęściej z tradycyjnych rachunków osobistych. Co drugi pytany deklaruje, że ma kartę kredytową, a równie dużą popularnością cieszą się produkty oszczędnościowe takie jak lokaty czy konta oszczędnościowe.

 

Źródło: IAR
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w GUS, emerytura
Sprawdź najważniejsze zmiany w prawie, które weszły w życie w 2019 roku

9-procentowy podatek CIT, danina solidarnościowa, automatyczny PIT oraz zaostrzenie ograniczenia handlu w niedzielę - podsumowujemy wchodzące w tym roku najważniejsze zmiany w prawie. Handel w niedzielę...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV