Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 14 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
Logowanie
 

„W polskich szkołach pracuje coraz więcej nauczycieli i nie grożą nam zwolnienia”. Wicekurator oświaty Wojciech Cybulski gościem Porannych Pytań

Warmińsko-mazurski wicekurator oświaty Wojciech Cybulski. Fot. BSC

Na Warmii i Mazurach jest 3,5 tysiąca uczniów mniej, a zatrudniono więcej nauczycieli – mówił w Porannych Pytaniach warmińsko-mazurski wicekurator oświaty Wojciech Cybulski.

Według danych ministerstwa edukacji, w nowym roku szkolnym w całej Polsce utworzono 1700 nowych etatów nauczycielskich. Warmińsko-mazurskie kuratorium oświaty podsumowało dane z Systemu Informacji Oświatowej.

Jak podkreślał Wojciech Cybulski taka sytuacja jest w całej Polsce, a kuratorzy na bieżąco pilotują sytuację.

Nie chcemy sterować oświatą zza biurka w Olsztynie. Jeździmy do uczniów, rodziców, nauczycieli i samorządowców. Od 1 września 2017 roku, kiedy wdrożono reformę oświaty, szkoły pracują pełnym rytmem i nie ma żadnych zagrożeń. Opinie te potwierdzają wójtowie, burmistrzowie, rodzice, nauczyciele, dyrektorzy szkół i sami uczniowie.

Wicekurator oświaty, podkreślił, że w całej Polsce ilość etatów nauczycielskich wzrosła o 1700. Po wejściu w życie reformy pojawiło się około 3 tysięcy więcej oddziałów klas siódmych, niż powstałoby klas pierwszych gimnazjalnych. To zjawisko pojawi się także w przyszłym roku. Wojciech Cybulski jest przekonany, że nie grożą nam zwolnienia, a nauczyciele mają pracę w polskich szkołach.

W Porannych Pytaniach Wojciech Cybulski mówił także o dodatku motywacyjnym dla nauczycieli.

Prace są bardzo zaawansowane. Ustawa o finansowaniu zadań oświatowych przeszła już przez sejm i niebawem trafi do senatu. Formalnie zacznie ona obowiązywać od 1 stycznia 2018 roku, ale dodatek będzie przyznawany dopiero od 1 września 2020 roku. Dotyczy to nauczycieli dyplomowanych, którzy będą mieli wyróżniającą ocenę pracy. Docelowo dodatek będzie wynosił 500 złotych, ale warunkiem otrzymania go będzie posiadanie stopnia nauczyciela dyplomowanego, 3 letni staż pracy od daty otrzymania tego stopnia i wyróżniająca ocena pracy. W polskich szkołach pracuje 600 tysięcy nauczycieli, z czego zdecydowana większość to nauczyciele dyplomowani.

Posłuchaj rozmowy Andrzeja Piedziewicza z Wojciechem Cybulskim

00:00 / 00:00

 

 

Redakcja: BSChromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w szkoła, kuratorium, edukacja, nauczyciele
Po wejściu w życie reformy edukacji na Warmii i Mazurach przybyło nauczycieli

Wzrost zatrudnienia nauczycieli, więcej klas w podstawówkach i wygaszanie gimnazjów. Kuratorium przedstawiło najnowsze informacje dotyczące sytuacji w oświacie po wejściu w życie reformy edukacji. Kilka miesięcy...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV