Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 17 °C pogoda dziś
JUTRO: 17 °C pogoda jutro
Logowanie
 

W poniedziałek będziemy obserwować zaćmienie księżyca. Zobacz, co o tym zjawisku mówi ekspert

Robert Szaj w studiu Polskiego Radia Olsztyn. Fot. Ł. Sadlak

Gościem w dzisiejszych  Bliższych Spotkaniach był Robert Szaj z obserwatorium astronomicznego w Truszczynach. Razem z Agnieszką Lipczyńską rozmawiali o zjawiskach astronomicznych, których niedługo będziemy świadkami.

Agnieszka Lipczyńska: Przed nami zaćmienie księżyca, w nocy z poniedziałku na wtorek.

Robert Szaj: Właściwie to zaćmienie będzie w poniedziałek wieczorem i zakończy się przed północą. Księżyc wyjdzie z półcienia ziemi i później będzie można oglądać go w pełni.

Agnieszka Lipczyńska: A w jakiej części będzie to zaćmienie?

Robert Szaj: To będzie zaćmienie częściowe. Po dwóch godzinach księżyc będzie pełny, okrągły. Wtedy będziemy mogli podziwiać jego całą powierzchnie.

Agnieszka Lipczyńska: A kiedy było ostatnie zaćmienie?

Robert Szaj: Dobrze widoczne przez całą noc było bodajże 28 września 2015 roku. To przepiękne zjawisko zaczęło się o 2 w nocy, a skończyło tuż przed wschodem słońca. Kolejne, które nas czeka, już za rok. Będzie to największa atrakcja wakacji. Wtedy księżyc stanie się krwisto – czerwony.

Agnieszka Lipczyńska: Wcześniej jednak, bo już w ten poniedziałek, spotykamy się w Truszczynach.

Robert Szaj: Zapraszam o godzinie 18 do obserwatorium w Truszczynach. Odbędą się tam spotkania z astronomami. Zanim zajdzie słońce, będzie krótki wstęp o zjawiskach zaćmień. Później już wspólnie będziemy obserwować księżyc.

Agnieszka Lipczyńska: Ponadto w sobotę będzie pięknie rozgwieżdżone niebo.

Robert Szaj: To już są zjawiska atmosferyczne. Meteor w swojej definicji jest to zjawisko w atmosferze. To, co oglądamy przy okazji spadających gwiazd, to właśnie jest to zjawisko atmosferyczne zwane meteorem.

Agnieszka Lipczyńska: W najbliższym czasie będziemy też podziwiać perseidy, chociaż są różne rodzaje meteorów. Dlaczego jednak najwięcej mówi się o perseidach? Czy dlatego, że są najbardziej widoczne?

Robert Szaj: Tak, są bardziej widoczne, jednak teraz jest lato, i często siedzimy na zewnątrz. W listopadzie i grudniu na przykład roje gwiazd są liczne, ale wtedy zazwyczaj mamy gorszą pogodę. Wtedy meteory oglądają tylko Ci, którzy się tym naprawdę interesują. Perseidy natomiast mogą oglądać wszyscy. Najlepiej je obserwować gdzieś, gdzie jest mało świateł miejskich. Dlatego zapraszamy wszystkich do naszego obserwatorium.

Agnieszka Lipczyńska: Jak powstaje to zjawisko?

Robert Szaj: W przestrzeni krążą różne ciała. Bywają duże, jak np. planety, mniejsze jak planetoidy a jeszcze mniejsze – meteoroidy. Taki meteoroid ma zazwyczaj średnicę ziarnka piasku. Jak wpadnie on do atmosfery z bardzo dużą prędkością, kilkudziesięciu kilometrów na sekundę, to pobudza atmosferę do świecenia. Wtedy też zachodzi to zjawisko. Kiedy ten meteoroid jest większy, np. kiedy waży 1-2 kilogramy, to spada na ziemię i nazywany jest meteorytem.

Posłuchaj rozmowy Agnieszki Lipczyńskiej z Robertem Szajem.

00:00 / 00:00
00:00 / 00:00

Autor: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w meteoryt, zaćmienie księżyca
Niezwykłe zaćmienie księżyca

Dziś w nocy można było oglądać niezwykłe zaćmienie Księżyca. Srebrny Glob był w wyjątkowym miejscu i miał wyjątkowy kolor. Doprowadził do tego splot różnych zdarzeń, do...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV