Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 7 °C pogoda dziś
JUTRO: 13 °C pogoda jutro
Logowanie
 

W powiecie elbląskim rośnie grupa małych dzieci nie zaszczepionych przeciwko odrze

Fot. fotolia

Ponad 200 dzieci w powiecie elbląskim i Elblągu nie zostało zaszczepionych przeciwko odrze – alarmuje Powiatowy Inspektor Sanitarny w Elblągu.

Jest to liczba bez maluchów, które nie mogą być szczepione ze względów medycznych. Jeszcze w lutym, według danych elbląskiego sanepidu takich dzieci bez zabezpieczenia było 150, teraz jest o 50 więcej.

Zapomnieliśmy, przez ostatnich 40 lat, jak ciężką chorobą może być odra

– tłumaczy dyrektor elbląskiej stacji Marek Jarosz.

Odra praktycznie zniknęła dzięki powszechnym szczepieniom. Te stosowane teraz są coraz lepsze i bezpieczne. Apel o szczepienie dotyczy małych dzieci. Mogą się też szczepić osoby starsze te, które nie mają dokumentu na to z czasów dzieciństwa. Groźne jest to, że rośnie grupa małych dzieci bez zabezpieczenia przed odrą.

Szczepienie przeciwko odrze w Polsce jest jednym z obowiązkowych. Rodzice, którzy nie realizują tej powinności mogą być ukarani. Niektóre miasta podejmują decyzję o tym, żeby do samorządowych żłobków czy przedszkoli przyjmowane były tylko te dzieci, które są szczepione.

Autor: M.Stankiewicz
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w szczepionka, odra
Cztery przypadki zachorowań na odrę w szpitalu w Giżycku

Lekarze udzielili pomocy trójce dzieci w wieku 2, 3 i 14 lat oraz dorosłej kobiecie. Jak powiedział doktor Dariusz Baniewski dzieci nie przeszły obowiązkowych szczepień na...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV