Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 14 °C pogoda dziś
JUTRO: 20 °C pogoda jutro
Logowanie
 

W przedwojennym Elblągu było jedenaście cmentarzy. Zostały po nich lapidaria i aleje drzew

Fot. Łukasz Węglewski

Wszystkie przedwojenne nekropolie w Elblągu zostały po wojnie zlikwidowane. Dziś ostatnimi śladami po dawnych nekropoliach są aleje starych drzew i lapidaria, przypominające miejsca pochówki elblążan różnych wyznań.

Fascynujące jest to, że pamięć po nich kultywują współcześni mieszkańcy – podkreśla Grzegorz Bartnitzki, miłośnik historii Elbląga.

Lapidaria są ozdobione kwiatami i płoną przy nich znicze. Każde miejsce upamiętniające dawny cmentarz ma swoją tablicę informacyjną w języku polskim i niemieckim. Wskutek powojennych zniszczeń w Elblągu nie ma śladu po wielu zasłużonych dla miasta obywatelach różnych narodowości. Nie ma grobów fabrykanta Ferdynanda Schichau’a, miłośnika i propagatora polskiej literatury Henryka Nitschmanna, czy mauzoleum rodzinnego budowniczego Kanału Elbląskiego Jacoba Steenke.

Niszczycielom oparł się w części cmentarz protestancki, na którym pochowani są pradziadkowie kanclerz Angeli Merkel czy producent samochodów Frantz Komnick.

Posłuchaj relacji Miry Stankiewicz

 

Autor: M. Stankiewicz
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Elbląg, cmentarze, lapidarium, nekropolie, przedwojenne
Elbląg miastem transgranicznym?

II tura wyborów minęła półmetek. Ubiegający się o stanowisko prezydenta Elbląga, kandydat Prawa i Sprawiedliwości, poseł Jerzy Wilk zwołał konferencję prasową, której hasłem przewodnim był "Elbląg...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV