Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 13 °C pogoda dziś
JUTRO: 16 °C pogoda jutro
Logowanie
 

W regionie brakuje stu policjantów.To najniższy wynik od kilkunastu lat

Fot. A. Podbielska

Warmińsko-mazurska policja ma 49. nowych funkcjonariuszy. W garnizonie pozostaje jednak wciąż około 100. nieobsadzonych stanowisk. Policja boryka się z brakami kadrowymi, choć sytuacja na Warmii i Mazurach na tle całego kraju jest niezła.

Insp. Tomasz Klimek, Komendant Wojewódzki Policji  podkreślał, że owszem, w warmińsko-mazurskim garnizonie są wakaty, ale jest to liczba niższa niż w latach ubiegłych. – Nasz garnizon liczy ponad 3600 funkcjonariuszy, a w tej chwili mamy około 100 wakatów. To jedna z najniższych liczb w skali kilkunastu lat.

Fot. A. Podbielska

Doniesienia prasowe wskazują jednak na malejące zainteresowanie pracą w policji. – Rzeczywiście w skali kraju zauważamy ten problem – dodał insp. Klimek. – Natomiast w naszym województwie liczba chętnych jest większa niż mamy miejsc – ocenił komendant.

Skoro problem można zaobserwować w całej Polsce, to z czego on wynika? Wojewoda Artur Chojecki twierdzi, że powodem są lata zaniedbań w postaci zamrożonych pensji. – A to, w powiązaniu z rynkiem pracy, który stał się rynkiem pracownika, a nie pracodawcy, mamy taki efekt. Trudno to nadrobić w ciągu jednego roku – ocenił Chojecki.

Insp. Tomasz Klimek podkreślał ponadto, że praca w policji nie jest konkurencyjna pod względem zarobków. – To raz, a po drugie niestety zmienia się sytuacja na świecie. Rośnie agresja. My w Polsce nie mamy jeszcze z tym problemu, ale młodzi ludzie pewnie to obserwują i kalkulują, czy ta służba jest bezpieczna. A ta służba nie jest bezpieczna – dodał komendant.

Powiatowa policja w Piszu ma 7 wakatów. – Policjanci przyjęci dziś do służby mocno zasilą nasze szeregi – mówił mł. insp. Radosław Drach, Komendant Powiatowy w Piszu. – Myślę, że na koniec roku tych wakatów będzie zdecydowanie mniej – powiedział.

W całym minionym roku do garnizonu warmińsko-mazurskiej policji trafiło 126 funkcjonariuszy. A zgodnie z planem Komendanta Głównego Policji, w tym roku przyjętych będzie kolejnych 75 osób.

W  Olsztynie ślubowało 49 nowych funkcjonariuszy, 10 z nich to kobiety. 31 osób ma wykształcenie wyższe, a 18 średnie. Wszyscy zostali przyjęciu do służby w ostatnim naborze 2017 roku.

Nowi policjanci rozpoczną służbę w oddziale prewencji w Olsztynie, Komendzie Miejskiej Policji w Olsztynie i Elblągu, a także w komendach powiatowych w Ostródzie, Działdowie, Szczytnie, Bartoszycach, Piszu, Braniewie, Ełku, Lidzbarku Warmińskim, Nidzicy, Nowym Mieście Lubawskim i Olecku.

Posłuchaj relacji Marka Lewińskiego

00:00 / 00:00

Autor: M.Lewiński
Redakcja: A.Podbielska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w policjant, policja, kadra, problemy
Policji przybyło prawie pół setki funkcjonariuszy. Jest wśród nich 10 pań

Warmińsko-mazurska policja ma 49 nowych policjantów. Wśród nich jest 10 kobiet. 31 nowych funkcjonariuszy ma wyższe wykształcenie. Wszyscy zostali przyjęci do służby jako ostatni nabór w...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV