Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 16 °C pogoda dziś
JUTRO: 22 °C pogoda jutro
Logowanie
 

W regionie płoną lasy i trawy. Strażacy interweniowali prawie 40 razy. Jedna osoba została ranna

Fot. fotolia

Nie pomagają apele, ostrzeżenia i kary. Minionej doby strażacy z Warmii i Mazur wyjeżdżali 36 razy do pożarów traw i lasów. Jedna osoba została ranna.

W większości przypadków interwencje były na tyle szybkie, że spaliły się jedynie niewielkie powierzchnie. Jednak w jednym miejscu pożar zniszczył ponad hektar trzcinowiska. Aż sześć razy ogień z traw przeniósł się do lasów. W każdym z tych przypadków strażacy w krótkim czasie ugasili płonącą ściółkę leśną. Takie pożary są jednak niezwykle groźne, bo w lasach Warmii i Mazur obowiązuje trzeci, najwyższy stopień zagrożenia pożarowego, a wilgotność ściółki spadała miejscami do zaledwie 10 procent.

W Olsztynie w pożarze traw przy ulicy Turkowskiego poszkodowany został 60-letni mężczyzna, prawdopodobnie bezdomny. Z poparzeniami rąk i nóg trafił do szpitala. Sprawę wyjaśnia policja, bo w przypadku, gdy taki pożar jest zagrożeniem zdrowia i życia lub powoduje duże straty materialne, podpalacz może trafić za kratki nawet na 10 lat.

Wypalanie traw powoduje nieodwracalne straty w środowisku naturalnym. Rolnicy, którym udowodni się celowe podpalanie łąk, pastwisk czy nieużytków, mogą stracić część albo nawet całość unijnych dotacji. Za wypalanie traw grozi również do 5 tysięcy złotych grzywny.

Autor: P. Karpieszen
Redakcja: A. Podbielska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w pożar, policja, strażacy, ranny
Coraz więcej pożarów na Warmii i Mazurach. Tak sucho w lasach nie było od dawna

Tylko w sobotę od godziny 8 strażacy z Warmii i Mazur wyjeżdżali do dwudziestu pożarów traw i lasów. Jak mówią - sytuacja jest dramatyczna. W jednym...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV