Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 3 °C pogoda dziś
JUTRO: 4 °C pogoda jutro
Logowanie
 

W Rynie dyrektorzy stacji pogotowia ratunkowego z całej Polski zaapelowali do rządu o podwyżki dla ratowników medycznych

Szefowie stacji pogotowia ratunkowego, którzy spotkali się na Mazurach, wyrazili też swoje obawy co do nowelizacji ustawy o ratownictwie medycznym.

W tej chwili ratownicy medyczni zarabiają mniej niż pielęgniarki, które dostały podwyżki. Dlatego związek pracodawców ratownictwa medycznego apeluje do rządu o podniesienie pensji ratowników.

– Ratownicy i pielęgniarki pracujące w karetkach wykonują dokładnie taką samą pracę, a ratownicy zarabiają mniej. Dlatego naszym zdaniem te dwie grupy powinny mieć jednakowe wynagrodzenia – przekonuje prezes Związku Pracodawców Ratownictwa Medycznego SP ZOZ Małgorzata Popławska.

Ministerstwo zdrowia obiecuje, że od lipca ratownicy będą zarabiać o 400 złotych więcej. Czy możliwe są dalsze podwyżki, tego nie wiadomo? Dyrektorów stacji pogotowia ratunkowego martwi też, wchodząca w życie w przyszłym roku, nowelizacja ustawy o ratownictwie medycznym. Ma ona między innymi wprowadzić zasadę, zgodnie z którą wszystkie karetki będą mieć obsadę 3-osobową, a wszyscy ratownicy mają być zatrudnieni na etatach. Teraz pracują na kontraktach.

– Pojawia się pytanie: czy wystarczy ratowników? W przypadku kontraktu nie ma ograniczeń czasowych, jeśli chodzi o godziny pracy. Etat to zaś 160 godzin, do tego dochodzą urlopy czy zwolnienia. Dlatego ratowników może zacząć brakować – uważa Marek Myszkowski, dyrektor Wojewódzki Stacji Pogotowia Ratunkowego w Olsztynie.

Jest jeszcze druga strona medalu. Jak mówi Mateusz Komza z Ministerstwa Zdrowia, teraz niejednokrotnie ratownicy pracują zdecydowanie zbyt długo.

– Niedawno byłem na wdrożeniu nowego systemu w jednej z dyspozytorni medycznych. Byłem tam trzy dni i jak przyjechałem pierwszego dnia, to niektórzy ratownicy byli cały czas aż wyjechałem trzeciego dnia. To chyba nie o to chodzi – przekonuje.

Pojawiają się też opinie, że być może dzięki uetatowieniu zawód ratownika medycznego zyska na atrakcyjności i pojawią się nowi ratownicy. Tym bardziej, że zmiana dotycząca wprowadzenia obowiązkowych etatów i 3-osobowej obsady karetek ma wejść w życie dopiero w roku 2021.

Posłuchaj relacji Andrzeja Piedziewicza


00:00 / 00:00

(APiedziewicz/BSChromy)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w medycyna, zdrowie, ustawa, ryn, ratownictwo medyczne, ratownik
Kolejki mają się zmniejszyć lub zupełnie zniknąć. Dziś weszła w życie ustawa o tzw. sieci szpitali

Dziś weszła w życie ustawa, na mocy której utworzona zostanie tzw. sieć szpitali. Pierwsze wykazy placówek zakwalifikowanych do sieci będą ogłaszane do 27 czerwca br., a...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV