Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: -2 °C pogoda dziś
JUTRO: 3 °C pogoda jutro
Logowanie
 

W siodle uczcili pamięć pułkownika Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”. Rajd konny i rekonstrukcja historyczna w Kierzbuniu

Fot. Dorota Grzymska

Rajd konny zainaugurowała  msza święta w intencji pułkownika i jego żołnierzy, potem nadszedł czas na kawaleryjskie zawody.

Podczas pierwszego przejazdu uczestnicy skakali przez przeszkody. Kolejne konkurencje wymagały użycia szabli i lancy. Siedząc na koniu zawodnicy strzelali także do trzech tarcz. Zwyciężył wachmistrz 9. Pułku Ułanów Małopolskich Artur Brzozowski na koniu Context.

W rywalizacji wzięło udział 13 zawodników. Zwycięzca otrzymał szablę ufundowaną przez burmistrza Biskupca Kamila Kozłowskiego.

Po zawodach odbyła się rekonstrukcja historyczna z szarżą ułańską. Kolejną atrakcją było spotkanie z historykiem Leszkiem Żebrowskim, który opowiedział o życiu pułkownika Łupaszki. Na zakończenie wystąpił gdański bard Andrzej Kołakowski z koncertem pt. „Żołnierzom Niepodległej”.

Dzień wcześniej w Biskupcu odbyło się Kawaleryjskie Zakończenie Lata – impreza upamiętniająca pułkownika Łupaszkę. Wydarzenie rozpoczęło się przemarszem wokół jeziora Dadaj, w którym uczestniczyli kawalerzyści, ułani i jeźdźcy cywilni z całej Polski. Wozami jechali pasażerowie, którzy nie potrafią jeździć konno, ale chcieli przebyć tę całą trasę.

Po przemarszu na Placu Wolności w Biskupcu – w obecności weteranów Armii Krajowej m.in. mieszkającego na Litwie kapitana Stanisława Poźniaka – złożone zostały kwiaty, a potem w Parku Miejskim rozpoczął się piknik rodzinny z pokazami kawalerzystów, strzelnicą, specjalnym polem minowym i torem sprawnościowym. Patronem medialnym Kawaleryjskiego Zakończenia Lata i 4. Rajdu Konnego pułkownika Łupaszki było Radio Olsztyn.

II Rajd Konny ku Czci i dla Upamiętnienia Postaci płk. Zygmunta Szendzielarza – Łupaszki (24 września 2016 r.). Fot. Dorota Grzymska

 

Autor: A.Sołowiej/P.Karpiszen
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w rajd, Biskupiec, historia, zawody, konie, Kierzbun
Święto motocrossu w Olsztynie. Ponad stu zawodników, piękna pogoda i niezapomniane emocje

W stolicy Warmii i Mazur rozegrano ostatnią w tym sezonie rundę Warmińsko-Mazurskich Mistrzostw Okręgu i Strefy Północnej, a także drugi Memoriał Stanisława Olszewskiego. - Pogodę mieliśmy...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV