Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 12 °C pogoda dziś
JUTRO: 14 °C pogoda jutro
Logowanie
 

W środę ruszają konsultacje społeczne w sprawie przekopu Mierzei Wiślanej

Mierzeja Wiślana zostanie przekopana w Nowym Świecie

Planowany przekop Mierzei Wiślanej ma połączyć Zatokę Gdańską z Zalewem Wiślanym. Konsultacje społeczne w tej sprawie rozpoczynają się 13 czerwca i potrwają do 12 lipca.

W tym czasie każdy będzie mógł zapoznać się z dokumentacją planowanej inwestycji, w tym z raportem oddziaływania na środowisko. Dokumentacja dostępna jest w Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Olsztynie oraz w wydziale zamiejscowym w Elblągu.

W sprawie bardzo ważna jest decyzja środowiskowa. Ten ważny dokument jest dołączony do wniosków o wydanie innych decyzji umożliwiających realizację przekopu.
Przekop Mierzei Wiślanej to priorytetowa inwestycja rządowa, która ma ożywić gospodarczo Warmię i Mazury, a jednocześnie projekt ten realizowany jest pod kątem bezpieczeństwa państwa.

Zarząd województwa pomorskiego negatywnie zaopiniował plany inwestycji. W jego ocenie budzi ona obawy ze względów ekonomicznych i przyrodniczych. Z kolei sejmik województwa warmińsko-mazurskiego przyjął stanowisko, w którym poparł plan przekopu przez Mierzeję Wiślaną. Jak ocenił, jest to inwestycja istotna dla rozwoju całego subregionu elbląskiego.

Przekop ma powstać w miejscowości Nowy Świat. Będzie liczyć około 1300 metrów długości i 5 metrów głębokości. Koszt inwestycji oszacowano na 880 milionów złotych. Ma być realizowana w latach 2017-2022. W ubiegłym roku parlament przyjął specjalną ustawę w tej sprawie.

 

 

Autor: PAP/A.Libudzka
Redakcja: B.Gajlewska/BSChromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w przekop, Mierzeja Wiślana
Sejm przegłosował zmiany w specustawie dotyczącej przekopu Mierzei Wiślanej

To Wody Polskie, a nie jak dotychczas marszałkowie województw, odpowiadają za wydawanie zgód i pozwoleń wodno-prawnych - zakłada znowelizowana przez Sejm specustawa dotycząca przekopu Mierzei Wiślanej....

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV