Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 18 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
Logowanie
 

„W stanie wojennym ludzie ginęli w różnych okolicznościach”. Szef Solidarności w regionie Józef Dziki gościem Porannych Pytań

Józef Dziki -przewodniczący NSZZ Solidarność na Warmii i Mazurach. Fot. B. Świerkowska-Chromy

Ważne, żeby młode pokolenie miało świadomość, czym był stan wojenny – mówił w Porannych Pytaniach  przewodniczący warmińsko-mazurskiej „Solidarności” Józef Dziki.

Jak wspominał przewodniczący, on i koledzy przeczuwali, ze coś się wydarzy:

Stan wojenny to przykre wspomnienia, ale musimy o tym mówić szczególnie młodym pokoleniom (…) Musimy oddać hołd tym, którzy walczyli o demokratyczną i wolną Polskę i zapalić znicze tym, których już nie ma wśród nas. Dla narodu to był szok, chociaż my działacze Solidarności tego okresu przeczuwaliśmy, że coś może się stać (…) Naród, który liczył na milionową Solidarność i na to, że coś się w kraju zmieni zaczął podupadać, ale dzięki wytrwałości i walce ducha ruch oporu był także w okresie stanu wojennego (…) Ludzie ginęli w różnych okolicznościach (…) Finał był taki, że dzisiaj mamy demokratyczną i wolną Polskę.

W Olsztynie obchody 36. rocznicy wybuchu stanu wojennego rozpoczną się o godzinie 16.45  na Placu Solidarności. Tam,  przy Pomniku Wolności Ojczyzny zostaną zapalone znicze i złożone kwiaty, a o godz. 18.oo  w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa zostanie odprawiona msza św.

Posłuchaj całej rozmowy Marka Lewińskiego z Józefem Dzikim

Redakcja: BSChromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Solidarność, Józef Dziki
Józef Dziki: W postulatach lekarzy-rezydentów brak solidaryzmu społecznego

Należy walczyć o wszystkich pracowników służby zdrowia, a nie tylko o interes wybranej grupy – powiedział gość Porannych Pytań, Józef Dziki przewodniczący warmińsko-mazurskiej Solidarności. Marek Lewiński:...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV