Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 12 °C pogoda dziś
JUTRO: 22 °C pogoda jutro
Logowanie
 

W Szpitalu Wojewódzkim w Olsztynie otwarto jedyną w regionie operacyjną salę hybrydową

Otwarcie sali hybrydowej w WSS w Olsztynie. Fot. Aleksandra Skrago

Szpital Wojewódzki w Olsztynie może pochwalić się nową zdobyczą – to sala hybrydowa. Jest to połączenie klasycznej sali operacyjnej z wyposażeniem pracowni radiologicznej.

Dzięki zainstalowaniu nowoczesnych urządzeń, możliwe jest jednoczesne operowanie pacjenta oraz diagnozowanie go na bieżąco. To zwiększa bezpieczeństwo wykonywania zabiegu, skrócenie jego czasu, a także możliwość wykonywania zabiegów, które do tej pory nie mogły być prowadzone w naszym regionie.

To krok milowy w leczeniu, a interdyscypilnarne podejście do zabiegu daje wiele korzyści. Na sali jest wyjątkowo dużo specjalistów – wyjaśnia kierownik zakładu radiologii Szpitala Wojewódzkiego Grzegorz Wasilewski.

Wyliczyliśmy, że w jednym czasie od 10 do 14 osób jest przy zabiegu. Możemy leczyć interdyscyplinarnie, czyli zabieg może wykonywać kardiolog, kardiochirurg, chirurg naczyniowy. To powoduje większe bezpieczeństwo wykonania zabiegu, skrócenie jego czasu i możliwość przeprowadzania zabiegów, które do tej pory nie były wykonywane w naszym województwie.

00:00 / 00:00

Starania szpitala o wybudowanie sali hybrydowej trwały 3 lata, a jej powstanie i wyposażenie kosztowały ponad 4 miliony złotych. Została sfinansowana w większości z programu Programu Profilaktyki i Leczenia Chorób Układu Sercowo-Naczyniowego POLKARD prowadzonego przez Ministerstwo Zdrowia.

Posłuchaj relacji Aleksandry Skrago

00:00 / 00:00

Autor: A. Skrago
Redakcja: A. Podbielska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w operacja, pacjent, zabieg, sala operacyjna, sala hybrydowa
Istnieje od 10 lat, ale nie wszyscy o nim wiedzą. ZIP pomaga wykryć nieuczciwe praktyki niektórych lekarzy

ZIP czyli Zintegrowany Informator Pacjenta to ogólnopolski serwis udostępniany przez NFZ wszystkim chętnym. W ZIP-ie znajdziemy bardzo przydatne informacje na temat naszego leczenia. Okazuje się, że...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV