Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 17 °C pogoda dziś
JUTRO: 16 °C pogoda jutro
Logowanie
 

W tym roku powiaty i gminy będą mogły skorzystać z Funduszu Dróg Samorządowych. Jakie są założenia nowego, rządowego programu?

Budowa drogi. Fot. Łukasz Węglewski

Maluch plus, Senior plus i Fundusz Dróg Samorządowych – założenia m.in. tych programów rządowych omawiano na spotkaniu z samorządowcami, które odbyło się w Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie.

Funduszu Dróg Samorządowych przewiduje dofinansowanie inwestycji realizowanych na drogach lokalnych na nowych zasadach, począwszy od tego roku. Starostowie, wójtowie i burmistrzowie warmińsko-mazurskim gmin i miast czekają na jego uruchomienie, ale mają też sporo obaw, czy ich samorząd zostanie uwzględniony przy podziale środków.

Drogi lokalne wymagają wielu nakładów. Przy współfinansowaniu bylibyśmy w stanie wiele zrobić, ale nie wiemy na jakich zasadach ma to wszystko działać

– powiedział Radiu Olsztyn burmistrz Rynu Jarosław Filipek.

Na tę chwilę nowych wniosków składać nie można. Teraz do Funduszu Dróg Samorządowych kwalifikować się będą wnioski, które zostały złożone w ramach kończącego się Programu Rozwoju Gminnej i Powiatowej Infrastruktury Drogowej. W niektórych województwach nowy nabór o dofinansowania z Funduszu ma ruszyć jeszcze w kwietniu. Zbigniew Pazerski, dyrektor Wydziału Infrastruktury, Geodezji i Rolnictwa Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie ma nadzieję, że w przypadku Warmii i Mazur stanie się to niebawem. – Wszystko jest w toku. Pilnujemy – zapewnił.

Jest o co walczyć, bo najbiedniejsze samorządy będą mogły otrzymać dofinansowanie na poziomie 80 %.

W ocenie wojewody Artura Chojeckiego bez pomocy rządu gminy i powiaty nie poradzą sobie z efektywnym budowaniem dróg.

Bez wsparcia państwa myślę, że wiele samorządów nie byłoby w stanie w ogóle realizować tego zadania

– dodał Chojecki.

Na spotkaniu w Olsztynie omawiane były też programy socjalne: 500 plus, Maluch plus i Senior plus. Oprócz 500 plus najpopularniejszym jest „posiłek w domu i w szkole”. – Korzysta z niego praktycznie każda gmina – powiedział Marcin Jastrzębski, dyrektor Wydziału Polityki Społecznej Urzędu Wojewódzkiego.

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podkreśla, że skorzysta z niego 2 478 gmin i prawie 1,2 mln osób. Zapewni on pomoc osobom starszym, niepełnosprawnym, o niskich dochodach oraz dzieciom i uczniom, którzy wychowują się w rodzinach znajdujących się w trudnej sytuacji.

Jeden z modułów programu zakłada wsparcie dla samorządów w prowadzeniu stołówek szkolnych. Chodzi przede wszystkim o doposażenie i poprawę standardu funkcjonujących stołówek lub doposażenie stołówek.

Posłuchaj relacji Marka Lewińskiego

 

Autor: M. Lewiński
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Artur Chojecki, Maluch Plus, Marcin Jastrzębski, senior plus, Fundusz Dróg Samorządowych, programy, rządowe, założenia
W Olsztynie uczczono 156. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego

Powstanie Styczniowe jest określane mianem największego polskiego zrywu narodowego. Wybuchło 22 stycznia 1863 roku. Dziś na olsztyńskich Jarotach przy pomniku Wojciecha Kętrzyńskiego odbyły się uroczystości upamiętniające...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV