Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 23 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
Logowanie
 

W tym roku uratował życie 44 osób. Wojewódzki szpital w Elblągu w czołówce placówek zaangażowanych w przeszczep organów

Fot. Wojewódzki Szpital Zespolony w Elblągu

Według tegorocznych danych Poltransplantu, elbląską placówkę wyprzedzają jedynie Gdańsk i Szczecin. W Ministerstwie Zdrowia odbyło się coroczne spotkanie koordynatorów z wiodących ośrodków w Polsce.

Zdaniem specjalistów jest wiele do zrobienia w tej dziedzinie. Zwłaszcza, że potrzebne są konkretne działania, by zwiększyć wciąż zbyt małą liczbę organów, tkanek i komórek trafiających do przeszczepów.

Na sukces chorych czekających na ratunek w elbląskim szpitalu, pracują dwie koordynatorki pobierania i przeszczepiania komórek, tkanek i narządów: Katarzyna Chylińska-Wachnianyn i Anna Skalska-Wołoszyn. Obie lekarki są anestezjologami w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym i jednymi z około 300 szpitalnych koordynatorów Poltransplantu w kraju. Od ich zaangażowania, umiejętności współpracy i empatii zależy nawiązanie trudnych rozmów z rodzinami potencjalnych dawców.

Od początku roku do listopada, w Elblągu pobrano do przeszczepów 48 organów. Są to nerki, wątroba, serce, trzustka, płuca oraz 16 rogówek. Dzięki temu udało się uratować życie 44 osób.

Na 388 polskich szpitali z potencjałem dawstwa, aktywne są 122 placówki. To wciąż za mało, ale z roku na rok jest lepiej. W Polsce na liście oczekujących na przeszczep narządów jest obecnie około 2 tysięcy chorych.

Posłuchaj relacji Miry Stankiewicz

Autor: M.Stankiewicz
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Elbląg, szpital, przeszczep, organy
Jechał pod prąd i spowodował wypadek. Jedna osoba została ranna

Wypadek w centrum Olsztyna. Na ulicy 1. maja zderzyły się dwa samochody. Jedna osoba jest ranna. Została zabrana do szpitala. Jej życiu nie zagraża niebezpieczeństwo. Według...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV