Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 17 °C pogoda dziś
JUTRO: 16 °C pogoda jutro
Logowanie
 

W tym roku zmniejszy się liczba handlowych niedziel

Od tego roku zakaz handlu nie będzie obowiązywał jedynie w ostatnią niedzielę stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia, a także w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie i w niedzielę przed Wielkanocą.

Dodatkowo w dwa dni w 2020 roku handel będzie zabroniony po godzinie 14. Dotyczy to Wielkiej Soboty oraz Wigilii. Według minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marleny Maląg ograniczenie handlu w niedziele jest niezwykle istotne dla życia rodzinnego.

Minister zaznaczyła, że dla jej resortu, który realizuje politykę prorodzinną ważne jest, by niedziele rodziny spędzały razem, by po tygodniowym maratonie związanym z pracą, z obowiązkami szkolnymi rodzina znalazła dla siebie czas. Minister Marlena Maląg dodała, że spędzanie niedzieli na zakupach nie jest rzeczą najważniejszą.

Ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele obowiązuje od 1 marca 2018 roku. Zgodnie z nią w zeszłym roku wolne od pracy w handlu były dwie niedziele w miesiącu – pierwsza i ostatnia. W 2019 roku sklepy były czynne tylko w ostatnią niedzielę w miesiącu, a od 2020 roku wszystkie niedziele będą wolne od pracy w handlu poza przewidzianymi w ustawie wyjątkami.

W dni z zakazem handlu zakupy można robić między innymi na dworcach, stacjach benzynowych, w aptekach, piekarniach, cukierniach, kwiaciarniach. Otwarte mogą być również osiedlowe sklepy, pod warunkiem, że za ladą stoi właściciel.

 

Źródło: IAR
Redakcja: K. Ośko/A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w handel, ograniczenie
Chcieli przemycić chińską odzież wartą miliony złotych. Jaka czeka ich kara?

Transport ponad 7,7 tysięcy sztuk odzieży z Chin opatrzonej znakiem towarowym znanej światowej marki zatrzymali funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej z Braniewa. Wartość oryginalnego towaru w tej...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV