Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 16 °C pogoda dziś
JUTRO: 16 °C pogoda jutro
Logowanie
 

W ubiegłym roku w Polsce odnotowano ponad 1,5 tys. nowych zakażeń wirusem HIV. Służby apelują: Każdy może bezpłatnie zrobić badania

W Polsce w ubiegłym roku odnotowano ponad 1500 nowych zakażeń wirusem HIV. To o 250 więcej niż w roku poprzednim. Rozpoczyna się Europejski Tydzień Testowania w kierunku HIV. Akcja ma zachęcić do wykonywania badań.

Bez względu na tę akcję, zawsze można bezpłatnie i anonimowo przebadać się w kierunku wirusa HIV. W niektórych laboratoriach wynik można dostać już po kwadransie. Nawet wynik dodatni nie musi oznaczać tragedii, bo współczesna medycyna  daje szanse na wyleczenie 98-99 % chorych.

W tym roku na 454 przebadane osoby w Olsztynie. Wirus HIV wykryto u pięciu mężczyzn. Zgodnie z prawem, takie osoby muszą powiadomić o zakażeniu swoich partnerów lub partnerki.  W innym przypadku grożą trzy lata więzienia.

Szacuje się, że nawet 30 % osób żyjących z HIV nie jest tego świadoma.

Posłuchaj relacji Aleksandry Skrago

00:00 / 00:00

 

Autor: A. Skrago
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w laboratorium, badanie
Rusza 3. edycja programu Laboratorium. Projekt wspiera uczniów w wyborze przyszłej pracy

Coraz więcej szkół i firm z Warmii i Mazur dołącza do programu Laboratorium. W Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie odbyła się inauguracja jego kolejnej edycji. To już...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV