Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 7 °C pogoda dziś
JUTRO: 16 °C pogoda jutro
Logowanie
 

W Warszawie powstaje nowy projekt przekopu Mierzei Wiślanej

Mierzeja Wiślana. Fot. Marek Ostrowski

Będzie nowy projekt wieloletniego programu dotyczącego przekopu Mierzei Wiślanej.

Ma on zawierać nowy harmonogram budowy drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską i plan finansowania ze środków krajowych – podało Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju.

O przekopanie Mierzei Wiślanej i utworzenie kanału żeglugowego od lat zabiegają samorządowcy z Warmii i Mazur, w szczególności władze Elbląga. Podkreślają, że w ten sposób elbląski port i porty nadzalewowe będą miały szansę rozwoju, a cały region będzie atrakcyjniejszy dla turystów.

W marcu tego roku prezydent Elbląga Jerzy Wilk wysłał list do premiera Donalda Tuska i wicepremier Elżbiety Bieńkowskiej, w którym zaapelował o przyspieszenie prac nad budową kanału. W odpowiedzi przesłanej do prezydenta Elbląga, wiceminister infrastruktury Dorota Pyć napisała, że ministerstwo wraz z Urzędem Morskim w Gdyni rozpoczęło proces opracowywania nowego projektu programu wieloletniego dotyczącego budowy przekopu.

Jak poinformował rzecznik ministerstwa Piotr Popa, projekt zawiera nowy harmonogram realizacji i finansowania inwestycji z budżetu państwa w latach 2015-2020. Dodał, że dokumentacja będzie wymagała uzupełnienia informacji dotyczącej wpływu przedsięwzięcia na obszary Natura 2000.

Port Elbląg jest największym portem Zalewu Wiślanego i najbliższym unijnym portem, obsługującym przewozy do Kaliningradu i Bałtyjska. Leży 40 kilometrów od granicy z obwodem kaliningradzkim Federacji Rosyjskiej i jedyny bezpośredni dostęp do Morza Bałtyckiego możliwy jest przez Cieśninę Pilawską.

Według władz samorządowych Elbląga na budowie kanału przez Mierzeję Wiślaną zyska m.in. elbląski port morski. Przeładunki w porcie rosną co roku średnio o około 70 procent. Według wstępnych szacunków budowa kanału żeglugowego ma kosztować od 600 do 700 milionów złotych. (PAP/gol/bsc)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Elbląg, przekop, Jerzy Wilk
Mają projekt nowej przystani wodnej nad rzeką Elbląg

Siedem milionów złotych ma kosztować nowa przystań wodna nad rzeką Elbląg. Chce ją zbudować Ognisko Sportów Wodnych Fala, które ma swoją siedzibę na Starym Mieście. Projekt...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV