Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 17 °C pogoda dziś
JUTRO: 16 °C pogoda jutro
Logowanie
 

„W wyborach samorządowych warto stawiać na ludzi odważnych”. Mariusz Błaszczak odpowiadał na pytania mieszkańców Morąga

Spotkanie Mariusza Błaszczaka z mieszkańcami Morąga. Fot. Daniel Woronko​

W wyborach samorządowych proszę stawiać na ludzi odważnych, którzy dają gwarancję, że nie będą ulegać lokalnym układom i będą w stanie doprowadzić do zmiany – mówił szef MON Mariusz Błaszczak.

Minister obrony narodowej uczestniczył w niedzielę w przysiędze żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej w Morągu, a później – w ramach cyklu wizyt parlamentarzystów PiS – spotkał się z wyborcami w miejscowym domu kultury.

Podczas trwającego 2 godziny spotkania, w którym uczestniczyło ponad 100 osób, Błaszczak mówił m.in. o dotychczasowych dokonaniach rządu PiS w dziedzinie polityki społecznej i gospodarczej, bezpieczeństwie wewnętrznym i obronności państwa. Przypominał zamierzenia rządu, w tym tzw. piątkę Morawieckiego. Jak mówił, politycy PiS uznali, że najlepszą formą prezentacji tych propozycji będzie objazd Polski.

Większość pytań i problemów zgłaszanych przez uczestników spotkania dotyczyło spraw lokalnych m.in. złego stanu dróg, likwidacji porodówki w szpitalu czy braku windy w budynku zamieszkałym głównie przez schorowanych emerytów. Jeden z przedsiębiorców zapytał ministra, kiedy PiS weźmie się „za rozliczanie mniejszych miejscowości”, w których – jak przekonywał – często rządzą kliki i układy.

Proszę stawiać na ludzi, którzy w państwa przekonaniu dają gwarancję tego, że nie będą takim lokalnym układom ulegać, na ludzi odważnych, kompetentnych i na ludzi, którzy będą w stanie doprowadzić do zmiany

– apelował Mariusz Błaszak.

Jako przykład doprowadzenia do takich zmian na poziomie krajowym podał działania rządu PiS w zwalczaniu przestępczości VAT-owskiej, uszczelnienie budżetu i zwiększenie o 30 mld zł wpływów z VAT.

Polityk zaznaczył, że wiele samorządów działa pozytywnie, ale są również negatywne przykłady samorządów, które „tworzą kliki i uzależniają ludzi od własnych decyzji”.

Szczególnie takie zjawisko jest na tym najniższym poziomie – gminnym, gdzie nie ma opozycji, gdzie wszyscy są zblatowani ze sobą, gdzie nie ma lokalnych mediów, które patrzą władzy lokalnej na ręce

– ocenił.

Szefa MON pytano też o sprawę zwrotu nagród wypłaconych ministrom w rządzie PiS, które mają przekazać na Caritas. Dopytywano się, czy to prawda, że i tak na tym skorzystają, bo odliczą sobie te darowizny od podstawy opodatkowania.

Błaszczak zapewnił, że politycy PiS nie będą odpisywać od podatku kwot nagród, które przekazali na cele charytatywne.

To jest nasze wspólne postanowienie, a państwo nas skontrolujecie, dlatego, że oświadczenia majątkowe każdego z nas są dostępne w internecie. Więcej, my zapłacimy podatek za te nagrody

– mówił.

Przypomniał, że Prawo i Sprawiedliwość nie tylko uznało, iż nagrody były błędem, ale też wystąpiło z projektami ograniczającymi zarówno uposażenia poselskie, ministerialne, jak i samorządowe.

Przed Morąskim Domem Kultury, w którym odbywało się spotkanie szefa MON z mieszkańcami miasta, zebrało się ponad 20 osób z transparentami oraz flagami KOD, UE i Polski. Skandowali m.in. dość łamania konstytucji i nie ma zgody na PiS-u metody. Przedstawicielka pikietujących uczestniczyła w spotkaniu z ministrem, pytając go m.in. o reformy wymiaru sprawiedliwości.

Na zakończenie spotkania w Morągu towarzysząca szefowi MON senator PiS Bogusława Orzechowska podziękowała uczestnikom pikiety za przyjście, bo – jak tłumaczyła – jeśli ktoś protestuje, to znaczy, że to spotkanie jest ważne dla danej miejscowości.

Przed Morąskim Domem Kultury, w którym odbywało się spotkanie zebrało się ponad 20 osób z transparentami Fot. Daniel Woronko​

Spotkanie Mariusza Błaszczaka z mieszkańcami Morąga. Fot. Daniel Woronko​

Spotkanie Mariusza Błaszczaka z mieszkańcami Morąga. Fot. Daniel Woronko​

Autor: PAP
Redakcja: BSChromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w PiS, Mariusz Błąszczak, kampania
Marszałek Senatu przybliżał na Mazurach szczegóły nowych projektów PiS

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski gościł na Mazurach. Podczas spotkań z mieszkańcami mówił m.in. o nowych projektach PiS, które przedstawiono podczas konwencji partii. Marszałek Karczewski jest przekonany,...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV