Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 26 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
Logowanie
 

W wyjątkowych sytuacjach można bezkarnie przekraczać prędkość

Fot. fotolia.com

Za przekroczenie dozwolonej prędkości o 50 km na godzinę na obszarze zabudowanym nie stracimy już prawa jazdy. Jednak nowy przepis dotyczy tylko wyjątkowych sytuacji.

Zgodnie z nowym prawem nie stracimy uprawnień do kierowania pojazdem jeśli przekonamy policjanta, że zmusił nas do takiej jazdy stan wyższej konieczności np. jazda z ciężarną żoną do szpitala. Przypomnijmy, że surowe przepisy weszły w życie w 2015 roku i spowodowały lawinę zatrzymanych praw jazdy.

Życie pokazało, że przepis nie przewiduje sytuacji, w których kierowca np. wiezie rodzącą kobietę, człowieka z zawałem serca do szpitala czy jest strażakiem i spieszy się do pożaru. Nawet kierowca karetki pogotowia jadącej na sygnale w takiej sytuacji nie unikał kary.

Dlatego Trybunał Konstytucyjny zakwestionował dotychczasowe przepisy. To, czy mieliśmy istotny powód, by pędzić –  oceni policjant a jego decyzję zweryfikuje starosta.

Autor: A.Socha

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w policja, radar, starosta, kontrola, prawo jazdy
Posiadał ponad 100 g amfetaminy. Teraz może trafić za kratki

Marihuanę, amfetaminę i tabletki ekstazy znaleźli policjanci w samochodzie 36 latka. Funkcjonariusze z bartoszyckiej prewencji zatrzymali do rutynowej kontroli osobowego Nissana. Okazało się, że mieszkaniec gminy...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV