Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 14 °C pogoda dziś
JUTRO: 20 °C pogoda jutro
Logowanie
 

W życie weszła ustawa o sieci szpitali. Lista tworzących ją placówek ma być opublikowana do 27 czerwca

W najbliższych tygodniach ukażą się pierwsze rozporządzenia do ustawy o sieci szpitali, która weszła właśnie w życie – zapowiedział to minister zdrowia.

Rozporządzenia są już w trakcie konsultacji. Minister Konstanty Radziwiłł podkreślił, że szpitale, które obecnie zabezpieczają podstawowe potrzeby zdrowotne obywateli znajdą się w sieci. – Zarówno te powiatowe, wojewódzkie oraz wyższych stopni referencyjnych, w których działa Szpitalny Oddział Ratunkowy lub Izba Przyjęć mają swoje miejsce w tzw. sieci – tłumaczył minister. Szef resortu zdrowia przekonywał, że zmiany mają uporządkować system i usprawnić opiekę nad pacjentem. Według niego, placówki będą stabilniej finansowane i będą lepiej motywowane do tego, aby realizować misję na rzecz chorych. Zapewnią kompleksową opiekę nad pacjentem od przyjęcia na SOR czy Izbie Przyjęć, na oddziałach szpitalnych oraz organizując rehabilitację i przyjęcia w przychodniach przyszpitalnych.

Krytycznie o ustawie wypowiadają organizacje reprezentujące placówki prywatne. Dobrawa Biadun z Konfederacji Lewiatan mówi, że większość tych placówek nie spełnia wymogów ustawowych. Chodzi o to, że placówki prywatne, które zazwyczaj miały kontrakt na zabiegi planowe, nie miały kontraktu w zakresie izby przyjęć. – Dotychczas Narodowy Fundusz Zdrowia wychodził z założenia, że przy zabiegach planowych, izba przyjęć nie spełnia ratunkowego charakteru i nie trzeba kontraktować tego rodzaju świadczeń – tłumaczy. Według resortu zdrowia, placówki, które znajdą się poza siecią, również mogą ubiegać o kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia, tak jak dotychczas.

Tak zwana sieć to system podstawowego zabezpieczenia świadczeń szpitalnych, opieki specjalistycznej realizowanej w przychodniach przyszpitalnych, rehabilitacji oraz nocnej i świątecznej pomocy lekarskiej. Placówki, które spełnią określone kryteria i znajdą się w sieci, będą finansowane z publicznych pieniędzy.

Zgodnie z projektem, zostanie wyodrębnionych kilka poziomów tzw. systemu zabezpieczenia świadczeń. Do poziomu szpitali pierwszego stopnia mają należeć przede wszystkim szpitale powiatowe, do drugiego stopnia – szpitale ponadpowiatowe realizujące bardziej skomplikowane świadczenia, a do trzeciego stopnia – głównie szpitale wojewódzkie z leczeniem specjalistycznym. Cztery specjalistyczne poziomy obejmą szpitale: pediatryczne, onkologiczne, pulmonologiczne a także ogólnopolskie – czyli instytuty oraz szpitale kliniczne i resortowe.

W ramach sieci szpitali będzie finansowane leczenie szpitalne, świadczenia wysokospecjalistyczne, nocna i świąteczna opieka zdrowotna, programy lekowe, rehabilitacja lecznicza, a także część świadczeń specjalistycznych realizowanych w przychodniach przyszpitalnych. Ministerstwo przeznaczy na ten cel prawie 30 miliardów złotych. 91 procent z tej kwoty otrzymają szpitale, które znajdą się w sieci.

System sieci szpitali będzie wprowadzany od 1 października. Do 27 czerwca powinny ukazać się pierwsze wykazy szpitali zakwalifikowanych do sieci. Do 26 września zostaną one uzupełnione o szpitale powstałe w wyniku połączenia placówek.
(IAR/BSChromy)

Więcej w pieniądze, szpital, NFZ, leczenie, minister zdrowia
Bandyci zniszczyli kolejny bankomat na Warmii i Mazurach. Tym razem zrobili to w Nidzicy pod osłoną nocy

Dzisiejszej nocy (26 kwietnia) ktoś zniszczył bankomat w Nidzicy przy ulicy Taugutta.  Policja szuka sprawców i na razie nie podaje, czy udało się im ukraść pieniądze....

Zamknij
RadioOlsztynTV