Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 16 °C pogoda dziś
JUTRO: 16 °C pogoda jutro
Logowanie
 

W Żytkiejmach nie będzie w tym roku Święta Sękacza

Fot. Jacek Rakowski, goldap.info

Święto Sękacza – niezwykle popularne wśród turystów, ze względów sanitarno-epidemiologicznych, nie odbędzie się w tym roku w sierpniu – poinformowała prezes Stowarzyszenia Żytkiejmska Struga Bożena Mikielska.

Święto Sękacza odbywa się od 10 lat w Żytkiejmach, na pograniczu Mazur Garbatych i Suwalszczyzny. Ubiegłoroczna impreza była wyjątkowa, bo upieczono największego sękacza na świecie. Do niewielkiej miejscowości Żytkiejmy zjechało wtedy kilkanaście tysięcy turystów. Gospodynie ze Stowarzyszenia Żytkiejmska Struga upiekli wtedy pięciometrowego sękacza z tysiąca jaj, 25 kg mąki, 25 kg cukru, 25 kg masła i 25 litrów śmietany. Gigant ważył blisko 100 kg.

Postanowiliśmy odwołać festyn. Wszystkiemu winna jest trwająca epidemia koronawirusa. Tysiące ludzi na małej przestrzeni to bardzo ryzykowne przedsięwzięcie

– powiedziała Mikielska.

Prezes stowarzyszenia dodała, że tysiące osób z kraju i ze świata, które przyjechałyby na święto, mogłyby przyczynić się do rozprzestrzenienia wirusa, a w Żytkiejmach i okolicy żyje dużo starszych osób, szczególnie narażonych na jego działanie.

 

Redakcja: K. Ośko za PAP

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Żytkiejmy
Ważył prawie 80 kilogramów i miał 5 metrów długości. W Żytkiejmach na Mazurach upieczono gigantycznego sękacza

5-metrowego sękacza z tysiąca jaj, 25 kilogramów mąki, 25 kilogramów cukru, 25 kilogramów masła i 25 litrów śmietany upiekli organizatorzy 10. Święta Sękacza, które odbyło się...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV