Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 26 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Wady wymowy to epidemia naszych czasów. Dziś obchodzimy Europejski Dzień Logopedy

Słowo logopedia pochodzi od greckiego „logos” i znaczy „słowo”, a „paideia” – „wychowanie”, czyli logopedia, to nauka o „wychowaniu słowa”. Dziś obchodzony jest Europejski Dzień Logopedy.

Małgorzata Konczanin – logopeda, „Fundacja Pomocy w Komunikowaniu się” była gościem Izabeli Malewskiej.

I. Malewska: O logopedach z reguły mówimy, że to specjaliści, którzy zajmują się korygowaniem mowy najmłodszych, ale nie tylko z dziećmi pracujecie. Dziś logopedzi pomagają także dorosłym, którzy utracili zdolność mówienia w wyniku wypadków, udarów i innych schorzeń.

M. Konczanin: Tak, to jest stereotypowe podejście w Polsce. Trochę pojeździłam po świecie. Teraz wróciłam z międzynarodowego kongresu w Portugalii i tam prezentowaliśmy nasze innowacje terapii. To też daje spektrum widzenia, jak terapeuci mowy zajmują się pacjentem na świecie i że odbiorcą są dorośli. Do nich też jest skierowana nasza metoda.

I. Malewska: Logopeda musi być niczym psycholog. Zanim wybierze odpowiednią formę terapii do konkretnego pacjenta musi go „prześwietlić”, wręcz przeskanować, bo okazuje się, że problem z głosem albo z jego brakiem wynika nie z samej wadliwej budowy aparatu mowy, ale tak naprawdę może tkwić w zupełnie innej części ciała?

M. Konczanin: Tak. Bardzo pięknie to pani ujęła – przeskanować. Właśnie tego doświadczyłam teraz na szkoleniu: przeskanuj ciało i znajdź problem. I to jest niesamowite uczucie, że my często nie ukazujemy emocji, blokujemy je. Odblokowanie, uwolnienie powoduje, że odzyskujemy moc. W pierwszym etapie możesz w ogóle nie rozmawiać z pacjentem – masz go czuć, dawać mu wsparcie. Są techniki obrazowania i dialogu z ciałem, ale to jest kolejny etap. Dobry specjalista wyczuje to ciało – skanując je.

I. Malewska: Mamy problem z biodrem i przekłada się to na brak mowy u nas?

M.Konczanin: Tak. Właśnie tak było podczas szkolenia. Tam było zlokalizowane to napięcie.

Posłuchaj rozmowy

Mowa jest podstawą komunikacji międzyludzkiej, wyrażania siebie, a także świata. Jednak coraz więcej osób ma problemy z tym, żeby mówić poprawnie. W ostatnich latach ponoć aż o 60% wzrosła liczba dzieci, które borykają się z problemami  logopedycznymi oraz wadami wymagającymi leczenia.

Renata Orpik – logopeda była gościem Bliższych spotkań.

I. Malewska: Na co głównie zwracają uwagę logopedzi?

R. Orpik: Ucho jest wyczulone na wszelaki wady czy niedoskonałości w komunikacji. Chodzi o to, żeby nadawca był zrozumiany przez nas jak najlepiej. Więc ta wyrazistość, tempo mowy i oczywiście artykulacja poszczególnych głosek wpływa na to, czy mowa jest zrozumiała. A więc oczywiście – ja nawet jak z boku słucham rozmawiających ludzi, to jestem wyczulona na to, w jaki sposób mówią.

I. Malewska:  Z czego wynikają wady wymowy? Z jednej strony mówimy, że to jest niedoskonałość aparatu mowy, a z drugiej zwracamy coraz częściej uwagę na to, że mówimy niechlujnie?

R. Orpik: Jak najbardziej. Wiadomo, że w mowie potocznej kiedy rozmawiamy swobodnie  – nie dość, że posługujemy się innym słownictwem, to też i niekiedy mówimy w niedbały sposób.  Jeżeli bardzo szybko mówimy, te głoski są artykułowane mniej wyraźnie i wiadomo, że to wpływa na wyrazistość mowy.  Jeśli z domu wynieśliśmy piękną polszczyznę, taki sposób wysławiania się stanie się częścią naszego życia. To będzie nasza cecha. Natomiast jeżeli nie jesteśmy przyzwyczajeni do mowy poprawnej czy starannej, to wiadomo, że będzie brzmiało zawsze gorzej.

I. Malewska: A co z niedoskonałościami aparatu mowy? Jakie mogą być przyczyny, że ktoś choćby nie wiadomo jak będzie się starał, to jednak pewne niedoskonałości nie pozwolą mówić ładnie, czytelnie?

R. Orpik: Wiadomo, że to są sprawy budowy anatomicznej. Jeżeli mamy skrócone wędzidełko podjęzykowe nie pozwoli to nam pionizować języka, a bez pionizacji języka będzie wadliwa wymowa głosek szumiących czy syczących itd. Właściwie pionizacja języka jest kluczowa. Głoska „r” również powstaje wówczas, kiedy język potrafimy unieść do wałka dziąsłowego.

Posłuchaj rozmowy

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00

W teatrze liczy się nie tylko sama sztuka, czyli treść, dekoracje. Ważne jest także to, jak mówią do nas aktorzy, czy ich rozumiemy. Jak ważne jest wyraźne mówienie na scenie?

Jest to niezwykle istotne. To bardzo często jedyne narzędzie, a tak naprawdę treść sztuki musi  dotrzeć do widza. Mówi się, że widz zapłacił za bilet i musi usłyszeć każde słowo, nawet jeśli siedzi w ostatnim rzędzie – powiedział Dawid Dziarkowski, aktor teatru i. Stefana Jaracza w Olsztynie.

Posłuchaj rozmowy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w logopeda
Zaburzenia mowy można leczyć wieloma metodami. O szczegółach dyskutują logopedzi, językoznawcy i nauczyciele

Logopedzi z całej Polski przyjechali do Olsztyna na Konferencję Naukowo-Szkoleniową na temat leczenia zaburzeń mowy. Przed dwa dni specjaliści będą analizowali metody diagnozy, terapii oraz wsparcia...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV