Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 8 °C pogoda dziś
JUTRO: 5 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Wakacyjne zagrożenia i jak się przed nimi ustrzec. Posłuchaj Bliższych Spotkań

Fot. Fotolia.com

Mamy sezon wakacyjnourlopowy i upragnione słońce, którego w tym roku jest całkiem sporo. Okazuje się, że to, na co tak bardzo czekamy przez cały rok, może czasami nam szkodzić. Dziś w Bliższych Spotkaniach jak bezpiecznie korzystać ze słońca.

Fot. A. Podbielska

Po nadmiernej ekspozycji na słońce, czy wiatr nasze oczy mogą być suche i podrażnione. Ale czy tylko dobre okulary przeciwsłoneczne chronią nasze oczy? M. in. na takie pytania odpowiadał Jacek Dąbrowski, optometrysta.

I. Malewska: Czy oczy bardzo dostają w kość jeśli chodzi o słońce?

J. Dąbrowski: Świetne pytanie. Jak najbardziej powinniśmy się chronić, zabezpieczać i najlepiej korzystać z umiarem z tej dobroci słonecznej. Powinniśmy się chronić okularami najlepiej z filtrem.

I. Malewska: To temat rzeka?

J. Dąbrowski: Trzeba zadać sobie pytanie, czy my jesteśmy w stanie zweryfikować, które okulary są dla nas dobre, bezpieczne i w których możemy się czuć dobrze i swobodnie. Na pewno takim ekspertem od dobrych okularów przeciwsłonecznych będzie optyk. W takim salonie będziemy w stanie doświadczyć osobiście poprzez współpracę ze sprzedawcą jak działają takie okulary – jaka jest różnica w powstawaniu obrazu przez okulary przeciwsłoneczne, a jaka przez okulary typowo modowe. Te ostatnie raczej tworzą naszą stylizację a nie chronią. Proszę odróżniajmy te dwie rzeczy.

I. Malewska: Ale tu właściwie powinnyśmy postawić pytanie: nosić okulary czy ich nie nosić? Bo być może oko samo sobie świetnie radzi z promieniami?

J. Dąbrowski: Bezapelacyjnie uważam, że jak najbardziej okulary nosimy. Okulary, które będą nas chroniły przed uszkodzeniami zewnętrznymi. Chodzi o zewnętrzną powierzchnię oka, no i oczywiście w dalszej perspektywie z uszkodzenia wewnątrz np. soczewki, siatkówki. Uważam, że już w XXI wieku powinno to być standardem.

K. Kaszubski: Jeżeli mamy wadę wzroku i nosimy okulary, to nasz wzrok jest już automatycznie chroniony?

J. Dąbrowski: Jak najbardziej to prawda. Okular korekcyjny z zamontowaną soczewką okularową również jest bardzo dobrą ochroną na poziomie samego materiału, z którego skonstruowana jest soczewka okularowa. Do tego osłona, ocienienie naszej twarzy czapką, kapeluszem jak najbardziej będzie się sprawdzało jako ochrona przed promieniowaniem UV.

Posłuchaj rozmowy z Jackiem Dąbrowskim

 

Fot. A. Podbielska

Nierozważne korzystanie ze słońca, to nie jedyne zagrożenie czyhające na nas podczas wakacji. Radosław Gruss- kierownik oddziału promocji zdrowia i oświaty zdrowotnej Wojewódzkiej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Olsztynie był kolejnym gościem Bliższych Spotkań.

I. Malewska: Co roku zwracacie uwagę na pewne problemy i te problemy mimo upływu lat tak naprawdę się nie rozwiązują. Są to rzeczy, których nie da się przeskoczyć.

Radosław Gruss: Tych jednostek chorobowych, z którymi możemy się borykać poprzez naszą nieuwagę i nieświadomość jest naprawdę bardzo wiele. Mycie rąk jest sprawą kluczową. My jako inspekcja sanitarna przed wakacjami bardzo intensywnie pracowaliśmy z dziećmi, żeby uczyć prawidłowo myć ręce. To, że ta czynność jest dla wszystkich oczywista powoduje to, że my bardzo często zapominamy o podstawowych zasadach – żeby woda była ciepła, bieżąca, świeża i zdatna. Aby pamiętać o zastosowaniu ręczników do rak, które najlepiej gdyby były jednorazowe. Momenty, kiedy my zapomnimy o podstawowych zasadach bardzo szybko wykorzystają drobnoustroje.

I. Malewska: Brudne ręce = choroby?

Radosław Gruss: Przede wszystkim tu wysuwają się na prowadzenie choroby przenoszone drogą pokarmową.

K. Kaszubski: Wakacje sprzyjają takim zachowaniom nieodpowiedzialnym. Jest zabawa, ciepło, przyjemnie, poznajemy nowych ludzi, tracimy głowę, zakochujemy się. Często kończy się to wizytą w Poradni W.

Radosław Gruss: Tak, wizja poradni chorób wenerycznych jest jak najbardziej straszliwa. Pamiętajmy o tym, że to nie tylko ten okres wakacyjny. Musimy być cały czas bardzo czujni. Zakochać się jeden jedyny raz, mieć tego partnera, który powie nam, że jest zdrowy. Niestety nie do końca tak musi być i problem się pojawi.

*W ubiegłym roku w Punkcie Konsultacyjno – Diagnostycznym przy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Olsztynie, wykonującym anonimowe badania w kierunku zakażenia wirusem HIV, przebadano 565 osób. U trzech wykryto zakażenie wirusem HIV. W stosunku do poprzedniego roku o 35 osób wzrosła liczba osób badających się.

Posłuchaj rozmowy z Radosławem Grussem

Promienie słoneczne nadają piękny odcień skórze, poprawiają nasze samopoczucie. Czy opalanie jest bezpieczne? Na to pytanie odpowiadał prof. dr hab.n.med. Waldemar Placek – specjalista dermatolog – wenerolog.

Posłuchaj rozmowy z Waldemarem Plackiem

 

Redakcja: A. Podbielska za D. Kucharzewska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w choroba, wakacje
Jak spędzać wakacje, kiedy aura nas nie rozpieszcza?

W Bliższych Spotkaniach szukaliśmy sposobu na to, co robić podczas złej pogody w czasie wakacyjnego wypoczynku. Karolina Lewandowska - dziennikarka, blogerka, ekspert od gotowania, autorka bloga...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV