Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 16 °C pogoda dziś
JUTRO: 21 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Walczył z germanizacją, zakładał polskie gazety i kółka rolnicze. Mija 100 lat od śmierci Bogumiła Labusza

Mija sto lat od śmierci Bogumiła Labusza

W środę mija sto lat od śmierci Bogumiła Labusza, bojownika o polskość Warmii i Mazur, założyciela Mazurskiej Partii Ludowej nazywanego „Mazurskim Generałem”.

Z tej okazji z inicjatywy posłanki PSL Urszuli Pasławskiej, prywatnie prawnuczki Labusza, odbyło się symboliczne złożenie kwiatów na jego grobie w Labuszewie w gminie Biskupiec. W uroczystości uczestniczyli także m.in. starosta szczycieński Jarosław Matłach i wiceburmistrz Biskupca Katarzyna Nowakowska.

Bogumił Labusz czuł się Polakiem, co nie było łatwe w Prusach Wschodnich przełomu XIX i XX wieku. Walcząc z germanizacją zakładał polskie gazety, kółka rolnicze, czytelnie i banki spółdzielcze, m.in. funkcjonujący do dziś Bank Spółdzielczy w Szczytnie. W obronie praw mazurskich chłopów, wyzyskiwanych przez niemieckich obszarników, założył Mazurską Partię Ludową.

Przed śmiercią w 1919 roku powiedział, że żałuje tylko jednego: nie dane mu było doczekać polskich Mazur. W 1948 roku wsi Hozembark, w której żył i pracował Bogumił Labusz, nadano nazwę Labuszewo.

Bogumił Labusz

 

Autor: P. Karpiszen
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Urszula Pasławska, uroczystości, Bogumił Labusz
Mija 10 lat od śmierci Zbigniewa Religi. Olsztyńska szkoła uczciła pamięć legendarnego kardiochirurga

Policealna Szkoła Pielęgniarska w Olsztynie uczciła pamięć Zbigniewa Religi, swojego patrona. 8 marca minęło 10 lat od śmierci legendarnego kardiochirurga. Jego imię szkoła nosi z dumą...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV