Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 25 °C pogoda dziś
JUTRO: 25 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Waldemar Miarczyński, dowódca drużyny w Pułku „Baszta”: To był zryw ludności Warszawy

Fot. D. Grzymska

W Olsztynie obchody 73. rocznicy Powstania Warszawskiego zainaugurowała wizyta w Warmińsko-Mazurskim Urzędzie Wojewódzkim czwórki mieszkańców regionu, którzy walczyli w powstaniu. Spotkali się z wojewodą Arturem Chojeckim, który wręczył im okolicznościowe ryngrafy. Była też okazja do wspomnień.

Dwie największy bitwy, które stoczył nasz oddział, to bitwa o lotnisko bielańskie i Dworzec Gdański – wspomina Danuta  Filipek, sanitariuszka i łączniczka grupy „Kampinos”. – To był  zryw ludności Warszawy – dodaje Waldemar Miarczyński, dowódca drużyny w Pułku „Baszta”.

Maria Szypowska byłą druhną z 22. drużyny harcerskiej na Grzybowie. Jak opowiada tam też pozostała po wybuchu Powstania Warszawskiego jako ochotniczka.  Natomiast członek Armii Krajowej,  Zygmunt Mieczysław Jatrzak wspomina jak w najtrudniejszym momencie nie jadł przez kilka dni, a na jego ciele znajdowały się wszy. Był uzbrojony jedynie w automat i magazynek.

O godzinie 16:00 rozpoczęła się msza święta w kościele św. Józefa przy ulicy Jagiellońskiej. Następnie przy Pomniku Bohaterów Powstania Warszawskiego odbył się uroczysty apel, gdzie o godzinie 17:00 zawyły syreny.

Posłuchaj wspomnień Powstańców

Fot. D. Grzymska

Fot. D. Grzymska

Fot. D. Grzymska

Fot. D. Grzymska

Fot. D. Grzymska

Autor: D. Grzymska

Redakcja: A. Podbielska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Powstanie Warszawskie, powstańcy, Godzina "W"
O godzinie 17:00 zawyły syreny w Olsztynie i innych miastach województwa. Uczczono 73. rocznicę Powstania Warszawskiego

W Olsztynie punktualnie o godzinie 17.00 zawyły syreny. Obchody 73. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego odbyły się przed pomnikiem Bohaterów Powstania Warszawskiego przy ulicy Sybiraków. - Powstańcy...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV