Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 8 °C pogoda dziś
JUTRO: 18 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Warmia i Mazury na czele niechlubnego zestawienia. Chodzi o wirus ASF

Lekarz weterynarii. Fot. fotolia

Na Warmii i Mazurach potwierdzono dziesięć ognisk afrykańskiego pomoru świń, to najwięcej w kraju w jednym województwie.

Tylko w ostatnich trzech tygodniach odnotowano siedmiu ognisk tej choroby u świń w gospodarstwach leżących w sąsiadujących ze sobą gminach i powiatach. ASF rozprzestrzenia się przez nieprzestrzeganie zasad bioasekuracji – alarmuje Dorota Daniluk, zastępca Warmińsko-Mazurskiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii.

00:00 / 00:00

Wirus ASF przenoszony jest także przez dziki, które również zapadają na ASF. Od początku roku potwierdzono 337 przypadków ASF u dzików w regionie, to tyle, ile w całym roku 2018. Rolnicy borykający się z problemem wirusa ASF mogą skorzystać z dofinansowania z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, na przekształcenie produkcji lub bioasekurację. Producenci trzody mogą otrzymać pieniądze na restrukturyzację małych gospodarstw położonych na obszarze zagrożonym ASF, ale nie tylko – mówi dr Marcin Kazimierczuk, zastępca dyrektora Agencji na Warmii i Mazurach.

00:00 / 00:00

W całym kraju jest 15 ognisk afrykańskiego pomoru świń, oprócz Warmii i Mazur także na Podlasiu, Lubelszczyźnie i Mazowszu.

 

Autor: M. Kwiatkowska
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w rolnicy, świnie, wirus, ASF
Wirus ASF po raz kolejny zaatakował w regionie. W jednym z gospodarstw hodowano ponad 1700 świń

Kolejne dwa ogniska ASF u świń potwierdził wojewódzki lekarz weterynarii na Warmii i Mazurach, w gminach Giżycko i Budry. To dziewiąty i dziesiąty przypadek afrykańskiego pomoru...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV