Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 1 °C pogoda dziś
JUTRO: 3 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Warmia i Mazury na dożynkach prezydenckich w Spale

Wieniec dożynkowy. Fot. Ł. Węglewski

W Spale koło Łodzi rozpoczynają się dwudniowe dożynki prezydenckie, w których weźmie udział prezydent Andrzej Duda wraz z żoną.

Jeden z organizatorów dożynek, starosta tomaszowski Mirosław Kukliński mówi, że stałym punktem święta plonów jest Miasteczko Regionów, w którym na specjalnych stoiskach prezentują się poszczególne województwa.

00:00 / 00:00

Podobnie jak w poprzednich latach, w dożynkach w Spale uczestniczy reprezentacja samorządu województwa warmińsko-mazurskiego. Na stoisku Warmii i Mazur można spróbować produktów regionalnych oraz poznać atrakcje Aniołowa – anielskiej wsi tematycznej. Mieszkańcy Aniołowa przygotowali animacje i konkursy dotyczące anielskiej i warmińsko-mazurskiej tematyki, a zwycięzcy zostaną wyróżnieni nagrodami.

Z kolei Nadleśnictwa Spychowo, Mrągowo i Strzałowo prezentują charakterystyczne dla regionu dziedzictwo przyrodnicze, krajobrazowe i leśne. Stoisko regionalne wzbogacono ekspozycją przedstawiającą różnorodną funkcję lasów. Tam także odbywają się animacje, konkursy dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

Wieniec dożynkowy przygotowali mieszkańcy sołectwa Robawy z gminy Reszel, zdobywcy pierwszego miejsca na ubiegłorocznych Dożynkach Wojewódzkich w Olsztynku, zaś o muzyczną oprawę ceremonii zadbali przedstawiciele Folklorystycznego Zespołu Śpiewaczego Reszelanie.

Dożynki prezydenckie w Spale po raz pierwszy zostały zorganizowane w 1927 roku przez Ignacego Mościckiego. Do przedwojennej tradycji, w 2000 roku powrócił prezydent Aleksander Kwaśniewski i od tej pory impreza jest kontynuowana przez kolejnych prezydentów.

Dożynki. Fot. archiwum Polskiego Radia Olsztyn

(iar/gol/bsc)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Warmia i Mazury
Coraz więcej młodzieży garnie się do wojska

Według Ministerstwa Obrony Narodowej w ubiegłym roku w Polsce działało około 350 klas mundurowych, które współpracowały z wojskiem. Teraz jest ich o 100 procent więcej. Także...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV