Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 13 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Warmia i Mazury podsumowują inwestycje w 2015 roku

W 2015 roku na Warmii i Mazurach zakończyły się trzy duże inwestycje – uruchomienie tramwajów w Olsztynie, budowa Term Warmińskich i lotniska w Szymanach. Samorządowcy oceniają, że pobudzą one gospodarkę regionu.

Gustaw Marek Brzezin – marszałek województwa warmińsko-mazurskiego. Fot. Łukasz Węglewski

Jak poinformował marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Gustaw Brzezin, wartość inwestycji z unijnej perspektywy 2007-2013 – Regionalnego Programu Operacyjnego i Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki – to ponad 9 mld 300 mln złotych, z czego dofinansowanie wyniosło ponad 6 mld zł.

Region skorzystał też z programów krajowych, takich jak Program Rozwoju Obszarów Wiejskich, Program Rozwoju Polski Wschodniej czy Innowacyjna Gospodarka.

Marszałek Brzezin podkreśla, że z unijnych pieniędzy powstały m.in. największe budowy – drogi wojewódzkie i lokalne, ścieżki rowerowe, ekomariny, inwestycje w służbie zdrowia, na Kanale Elbląskim i wokół niego, nowoczesna baza hotelowa czy port lotniczy w Szymanach.

Port Lotniczy Olsztyn-Mazury w Szymanach. Fot. Port Lotniczy

Jedną z najważniejszych inwestycji zakończonych w minionym roku jest budowa lotniska regionalnego w Szymanach. 21 stycznia pierwszy z przewoźników – Sprint Air, który podpisał umowę z samorządem, zainauguruje loty do Berlina i Krakowa. Według samorządowców otwarcie regionalnego portu lotniczego przyczyni się do wzrostu atrakcyjności regionu, pobudzi gospodarkę i turystykę. Z Olsztyna do terminala w Szymanach zostaną uruchomione pociągi.

W Olsztynie w 2015 r. zakończyły się dwie duże inwestycje – wybudowane zostały trzy linie tramwajowe i otwarto Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych, który ma służyć mieszkańcom niemal 40 gmin Warmii i Mazur. Wiązało się to z rekultywacją 8 składowisk śmieci i budową 3 stacji przeładunkowych.

Termy Warmińskie. Fot. Łukasz Węglewski

Kontrowersyjną inwestycją zakończoną w minionym roku są Termy Warmińskie w Lidzbarku Warmińskim, w których trzeba podgrzewać wodę. Lidzbarscy samorządowcy przekonują jednak, że pobudzą one gospodarkę miasta i powiatu. Bezrobocie w powiecie lidzbarskim wynosi 21 procent. Operator term zobowiązał się do zatrudnienia co najmniej 56 osób.

W nowej perspektywie unijnego finansowania – do 2020 roku – na inwestycje w województwie warmińsko-mazurskim udało się wynegocjować ponad 1 mld 700 mln euro.

(pap/kan/łw)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w lotnisko, Szymany, inwestycje, Warmia i Mazury, Unia Europejska, Termy Warmińskie, tramwaje
Mróz nie straszny elbląskim tramwajom

Mróz nie szkodzi tramwajom w Elblągu. Nie ma technicznych problemów z torowiskami ani z wagonami. Do tej pory, mimo dużego spadku temperatury, nie było awarii ani...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV