Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 5 °C pogoda dziś
JUTRO: 5 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Warmińskie kapliczki w Oranżerii Kultury

W Lidzbarku warmińskim można oglądać zdjęcia warmińskich kapliczek

W Oranżerii Kultury w Lidzbarku Warmińskim otwarta zostanie wystawa fotografii dr Stanisława Kuprjaniuka. Po wernisażu, który rozpocznie się o godzinie 18.30 odbędzie się spotkanie z autorem.

Stanisław Kuprjaniuk jest historykiem, przewodnikiem i podróżnikiem. Od 15 lat zajmuje się dokumentacją fotograficzną obiektów zabytkowych na Warmii, Mazurach, Żuławach Wiślanych, Powiślu i Ziemi Lubawskiej. Jego zdjęcia i efekty badań wykorzystywane są w licznych publikacjach.

Kapliczki, które można oglądać na zdjęciach w Lidzbarku Warmińskim są symbolem warmińskiego krajobrazu. Powstawały z inicjatywy osób prywatnych i całych społeczności. Stawiano je przy kościołach, na rozstajach dróg, a nawet na przydomowych podwórkach w podziękowaniu i z prośbą o łaski. Przy kapliczkach często umieszczane były dzwony zwołujące na nabożeństwa czy radę wsi, a także informujące o śmierci mieszkańców czy pożarze.

Najstarszą zachowaną do naszych czasów warmińską kapliczką jest, prawdopodobnie, kapliczka z Barczewa. Widnieje na niej data – 1607 rok.

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Lidzbark Warmiński, kapliczki
W Lidzbarku Warmińskim powiało historią

Orszak historycznych gości i mieszkańców w strojach z epoki przeszedł z centrum miasta do zamku. Okazją był kończący się drugi etap renowacji zamku Biskupów Warmińskich. W...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV