Strona główna Radio Olsztyn
Olsztyn
DZIŚ: -4 °C pogoda dziś
JUTRO: 3 °C pogoda jutro
IMIENINY: Edwarda, Narcyza, Zbysława
EUR: 4.2162 CHF: 3.6028
USD: 3.4214 GBP: 4.7778
Logowanie
 

Warmińskie legendy i rock opera, czyli spektakl w plenerze

Fot. muzeum.olsztyn.pl

Wczoraj (9 sierpnia) na dziedzińcu olsztyńskiego zamku widzowie mogli obejrzeć „Niedzielniki” w reżyserii Macieja Mydlaka. Przedstawienie zostało oparte na warmińskich legendach i zwyczajach zebranych przez etnografa Maxa Toeppena.

Przed publicznością wystąpili aktorzy Olsztyńskiego Teatru Lalek. Plenerowe przedstawienie  łączy słowo, muzykę, śpiew i obrzędowy taniec. Jak mówi reżyser Maciej Mydlak powstało z fascynacji

Mnie strasznie korciło, żeby dowiedzieć się, o co w tym wszystkim chodzi. Zafascynowały mnie te opowieści, bajki. Znamy bajki o smoku wawelskim, syrence, a żyjąc tu, nie znamy legend stąd. Tak nie powinno być.

A są to wspaniałe historie, ukazujące świat dawnych wierzeń, zabobonów Warmiaków i Mazurów, wpisany we współczesne czasy:

Historia z Niedzielnikami – tragarzami, którzy na tych terenach odprowadzali dusze zmarłych do grobu, jest powtarzalna. Kojarzy mi się to z filmem „Szósty zmysł”. Główny wątek „Niedzielników”  jest bardzo współczesną historią o chłopaku i dziewczynie.  O szukaniu czegoś… jakiś odpowiedzi, a ten kontekst wierzeń jest tłem.

Reżyser chciał odjeść nieco od estetyki ludowej:

Zależało mi, żeby zrobić to na nowo z muzyką rockową, żeby to był wręcz musical, opera rockowa. Baliśmy się, że ludzie przestraszą się tego „skansenu”. Jak teraz się dowiedzieli, to będą wchodzić odważniej w te rejony. Obym się nie mylił.

Autorem ścieżki dźwiękowej do spektaklu jest multiinstrumentalista i wokalista Marcin Rumiński  – lider i założyciel zespołów Shannon i Hoboud.

Autor: A.Kulik
Redakcja: A.Podbielska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w spektakl, Niedzielniki
„Z samego nieba ide k’wam”, czyli teatr w starej stodole

We wsi Chochół koło Świętajna w  mazurskiej stodole przemianowanej na teatr wystawiany jest od wtorku spektakl pod tytułem "Z samego nieba ide k'wam" w reżyserii Romualda...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV