Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: -1 °C pogoda dziś
JUTRO: 6 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Warmińsko-mazurscy celnicy i CBA rozbili międzynarodową grupę przestępczą

Gangsterzy wystawili fałszywe faktury na ponad 200 milionów złotych, nie płacili podatków i prali brudne pieniądze. W  akcji zatrzymania przestępców brało udział ponad stu funkcjonariuszy Krajowej Administracji Skarbowej z Olsztyna i białostockiego CBA.  

W gigantycznym oszustwie wykorzystywano fikcyjne firmy, które wystawiały falsyfikaty faktur

Sporo z tych dokumentów pojawiało się na Warmii i Mazurach. Powstały tu firmy „słupy”, które tworzyły faktury i przekazywały dalej do odbiorców.Faktury dotyczyły towaru nieistniejącego. Oczywiście nie miały żadnego odzwierciedlenia z tym, jakie podatki naprawdę trzeba było zapłacić. Między innymi w Wólce Kosowskiej, tym znanym miejscu, gdzie odbywa się handel towarami ze wschodu, pojawiały się towary zupełnie inne i niemające nic wspólnego z tymi fakturami.

– mówi podinspektor Ryszard Chudy z Izby Administracji Skarbowej w Olsztynie.

Zatrzymano dwie osoby, ale jak zaznaczają funkcjonariusze – sprawa jest rozwojowa. Jeden z podejrzanych – Wietnamczyk w latach 2016-2017 miał „wyprać” 50 milionów, a drugi – Polak,  księgowy grupy, miał być odpowiedzialny za uwiarygodnienie fikcyjnego obrotu towarami.

Podejrzani trafili do warszawskiej prokuratury regionalnej, gdzie przestawione zostaną im zarzuty dotyczące m.in. działania w zorganizowanej grupie przestępczej, przestępstw karno-skarbowych i prania brudnych pieniędzy.

Fot. IAS Olsztyn

Fot. IAS Olsztyn

Autor: K. Piasecka
Redakcja: A. Podbielska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w CBA, oszustwo, grupa przestępcza, wyłudzanie vatu, uwaga
Kolejni żołnierze NATO przejęli obowiązki w bazie na Mazurach. W Polsce pozostaną przez 6 miesięcy

  Około 1200 nowych żołnierzy ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Chorwacji i Rumunii objęło zmianę w Międzynarodowym Batalionie NATO stacjonującym na Mazurach. Uroczystość odbyła się w...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV