Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 23 °C pogoda dziś
JUTRO: 19 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Warmińsko-mazurscy filharmonicy wracają po przerwie z koncertami

Filharmonia warmińsko-mazurska w Olsztynie

Koncertem z piosenkami z filmowych bajek 3 lipca powracają po przerwie spowodowanej pandemią warmińsko-mazurscy filharmonicy. Od wtorku w gmachu filharmonii można oglądać wystawę fotografii wybitniej polskiej śpiewaczki Marcelli Sembrich-Kochańskiej.

Wznowienie koncertów w Warmińsko-Mazurskiej Filharmonii zapowiedział we wtorek jej dyrektor Piotr Sułkowski.

Idąc za wytycznymi dotyczącymi sanitarnych przepisów, staramy się rozpocząć realizację nowej formuły koncertów w naszej instytucji. Nigdy nie było koncertów w wakacje, a teraz będziemy chcieli nadrobić czas i zorganizować koncerty. Tego, w jaki sposób zostaną one zrealizowane, wszyscy się trochę na nowo uczymy

– podkreślił dyrektor Sułkowski.

Jak przypomniał, planowany na początek lipca IV Festiwal Muzyki Filmowej w Ostródzie nie odbędzie się w tym czasie. Ale aby nie zawieść widzów, 3 lipca filharmonicy zapraszają na koncert do olsztyńskiej siedziby. Aurelia Luśnia zaśpiewa piosenki z bajek i baśni filmowych. Natomiast IV edycja festiwalu została przesunięta na grudzień i odbędzie się w Warmińsko-Mazurskiej Filharmonii – wyjaśnił dyrektor Sułkowski.

Marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Gustaw Brzezin podkreślił, że „74. sezon w Warmińsko-Mazurskiej Filharmonii zapowiadał się wspaniale, ale niestety, sytuacja epidemiczna pokrzyżowała plany”. – Instytucje kultury zawiesiły działalność i to jest zrozumiałe, bo bezpieczeństwo i zdrowie są najważniejsze – dodał.

Jak mówił, wakacyjne plany koncertowe filharmoników wychodzą naprzeciw melomanom zarówno mieszkańcom regionu, jak i turystom, którzy będą w sezonie letnim przyjeżdżać na wypoczynek.

Od wtorku w gmachu filharmonii oglądać można wystawę fotografii słynnej polskiej śpiewaczki Marcelli Sembrich-Kochańskiej, żyjącej na przełomie XIX i XX wieku. Autorem ekspozycji jest Juliusz Multarzyński.

Jak podkreślił autor, wybitna artystka, niestety zapomniana w Polsce, święciła triumfy na europejskich scenach operowych i koncertowała w Ameryce.

Śpiewała przed najwybitniejszymi postaciami politycznymi tamtych czasów, 500 razy koncertowała w Metropolitan Opera. Czuła się ambasadorką kultury polskiej, wykonywała pieśni polskich kompozytorów, działała społecznie na rzecz upowszechniania historii i kultury polskiej, propagując ideę odzyskania niepodległości- wskazał autor wystawy.

Dyrektor Sułkowski oraz Iwona Pavlovic, jurorka telewizyjnego show tanecznego, zapowiedzieli przygotowania do realizacji w Olsztynie widowiska taneczno-wokalnego. Będzie to warmińska opowieść wigilijna, która powstanie z udziałem muzyków, tancerzy i śpiewaków. Jak zapowiadają pomysłodawcy, będzie to autorskie widowisko, w którym przypomniane zostaną warmińskie zwyczaje, tradycje i folklor.

Iwona Pavlovic wspomniała realizację „Dziadka do orzechów” Piotra Czajkowskiego, widowiska tanecznego sprzed 9 lat, w którym brało udział kilkuset tancerzy z olsztyńskich szkół tańca. Widowisko, które powstało przy współpracy Warmińsko-Mazurskiej Filharmonii oraz trenerów i animatorów tańca, cieszyło się ogromną popularnością wśród mieszkańców regionu.

– Cieszymy się niezmiernie, że po raz drugi połączymy środowisko taneczne Olsztyna. Okres pandemii nam sprzyja, bo tancerze są złaknieni tańca i kontaktów. Myślę, że to obróci się w ogromny potencjał energetyczny – dodała.

Przedstawienie ma być gotowe w grudniu tego roku.

Autor: A. Libudzka (PAP)
Redakcja: A. Chmielewska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Filharmonia Warmińsko-Mazurska, Aurelia Luśnia
Warmińsko-Mazurska Filharmonia przekłada lipcowy festiwal muzyki filmowej w Ostródzie

Warmińsko-Mazurska Filharmonia zdecydowała o przełożeniu na późniejszy termin festiwalu muzyki filmowej planowanego na początek lipca w Ostródzie. Powodem jest trwająca pandemia COVID-19. Muzycy przypomną jednak melomanom...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV