Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 9 °C pogoda dziś
JUTRO: 13 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Warmińsko-mazurscy strażacy stanęli do apelu poległych. Uczcili kolegów, którzy zginęli na służbie

Warmińsko-mazurscy strażacy uczcili poległych kolegów, fot. MLewiński

 Kolegów ze służby wspominali przed pomnikiem przy alei Niepodległości w Olsztynie. Podobnie jak ich amerykańscy koledzy, którzy oddają w ten sposób cześć  pamięci 343 strażaków z Nowego Jorku, którzy 16 lat temu oddali swoje życie podczas akcji ratowniczych po zamachach na World Trade Center 11 września.

Nie każdemu z nas, rycerzy św. Floriana, dane jest żyć – mówił podczas uroczystości Grzegorz Matczyński, dyrektor Zarządu Wykonawczego Oddziału Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnej RP w Olsztynie. – Ryzyko śmierci jest wpisane w naszą służbę. Pomnik, przed którym stoimy, oddaje cześć tym wszystkich, którzy wypełnili to ryzyko do końca – dodał Matczyński.

Dyrektor Zarządu wspomniał też tragiczną śmierć strażaków z Białegostoku. – 25 maja tego roku, podczas prowadzony działań ratowniczo-gaśniczych pożaru magazynu, zginęli dwaj strażacy Państwowej Straży Pożarnej. Byli to: 29-letni młodszy ratownik-kierowca ogniomistrz Przemysław Piotrowski oraz 26-letni młodszy ratownik ogniomistrz Marek Gilo.

Młodszy brygadier Sławomir Filipowicz z Komendy Miejskiej PSP w Olsztynie podkreślał natomiast, że strażacy wyciągają wnioski z poprzednich lat.

Staramy się uczyć na błędach, ale również pamiętać o tych wszystkich, których dzisiaj nie ma. O tych, którzy wykonywali podobne czynności ratowniczo-gaśnicze do nas

– mówił Filipowicz.

W uroczystości w Olsztynie uczestniczyli zarówno strażacy z państwowych jednostek, jak i ochotnicy.

Autor: MLewiński
Redakcja: ASocha

ZOBACZ TAKŻE

Przeczytaj poprzedni wpis:
Piotr Kula z Biskupca w czołówce najlepszych żeglarzy świata

Pochodzący z Biskupca żeglarz GKŻ Gdańsk - Piotr Kula zajął znakomite, siódme miejsce w Mistrzostwach Świata w klasie Finn, które zakończyły się w węgierskim Balatonföldvár. Podopieczny...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV