Strona główna Radio Olsztyn
Olsztyn
DZIŚ: 19 °C pogoda dziś
JUTRO: 26 °C pogoda jutro
IMIENINY: Aleksego, Bogdana, Martyny
EUR: 4.2998 CHF: 3.685
USD: 3.6619 GBP: 4.8572
Logowanie
 

Warmińsko-mazurskie nadal ma problem z wykorzystaniem funduszy unijnych

Niektóre regiony – jak Lubelskie, Warmińsko-Mazurskie czy Świętokrzyskie – mają problemy w tym obszarze – wskazał w czwartek wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński.

Jak podkreślił, poziom i efekty wykorzystania funduszy mają wpływ na toczące się już w tej chwili negocjacje odnośnie przyszłej perspektywy finansowej.

Wartość podpisanych umów stanowi 38,2 proc. całej alokacji. Do 6 sierpnia  złożono 60 tys. 661 wniosków o dofinansowanie na całkowitą kwotę 375,5 mld zł. W tym ponad 233,9 mld zł odpowiada kwocie unijnego dofinansowania.

Jak wyjaśniał wiceminister, w programach regionalnych  występuje bardzo duży rozrzut

Od regionów, które bardzo sprawnie sobie z tym radzą – jak Pomorze, Wielkopolska, Opolskie do regionów, które tradycyjnie mają spore problemy, takie jak Lubelskie, Warmińsko-Mazurskie czy województwo świętokrzyskie.

Pytany o przyczyny tych różnic, wskazał na sprawność zarządzania. Opieszałość w rozdysponowywaniu funduszy może doprowadzić  w konsekwencji do zmniejszenia  sum otrzymywanych z unijnej kasy

Nie są zagrożone całościowe kwoty programów, tylko są zagrożone kwoty, które powinniśmy wydać w danym roku (…) tu nie mówimy o paru milionach, ale tu mówimy o dziesiątkach milionów, a w niektórych programach nawet o setkach milionów złotych, które mogą być potencjalnie zagrożone nie w tym, ale w przyszłym roku – szczególnie to dotyczy programów regionalnych

– powiedział wiceminister Kwieciński..

Jak uspokajał, ministerstwo jest „cały czas w kontakcie z urzędami marszałkowskimi„. Zadeklarował, że zatrzymanie tych pieniędzy  w Polsce, jest takim samym zmartwieniem marszałków, jak rządu.

Źródło: PAP
Redakcja: A.Socha

 

ZOBACZ TAKŻE

Przeczytaj poprzedni wpis:
W Ostródzie wystartował najsłynniejszy polski festiwal reggae

Ostróda Reggae Festival 2017 wystartował dzisiaj i potrwa do 13 sierpnia. Pierwszy dzień to koncerty w Amfiteatrze Miejskim, a kolejne na terenie Czerwonych Koszar. Festiwal prezentuje...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV