Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 8 °C pogoda dziś
JUTRO: 13 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Warroza przyczyną zmniejszenia populacji pszczół

Fot. A. Skrago

Popularna choroba zwana warrozą zdziesiątkowała wiele pasiek w całym kraju – alarmują naukowcy z katedry pszczelnictwa olsztyńskiego uniwersytetu.

Te pszczoły, które przetrwały zimę, mają się dobrze. Warroza dziesiątkowała ule w kraju późną jesienią, gdy teoretycznie pszczoły nie powinny już wychodzić z uli. Jednak ciepła jesień i zima sprawiała, że pszczoły nie zimowały, a wylatywały z uli, do tego w ulach był czerw.

Takie zachowanie pszczół, nietypowe jak na tę porę roku sprawiało, że zabiegi wykonywane przez pszczelarzy przeciwko warrozie nie zawsze były skuteczne. Specjaliści zaobserwowali także, że stosowane przez pszczelarzy leki od warrozy nie działały na daną rodzinę.

W województwie warmińsko-mazurskim wkrótce rozkwitną rzepaki, wielu pszczelarzy wywozi wówczas pszczoły na kwitnące pola, by mieć miód rzepakowy. W Polsce obecnie jest około 55 tysięcy pszczelarzy, a liczba ludzi hodujących pszczoły wzrosła w ostatnich 10 latach o około 10 tysięcy.

Posłuchaj relacji Aleksandry Skrago

00:00 / 00:00

Popularna choroba zwana warrozą zdziesiątkowała wiele pasiek w całym kraju – alarmują naukowcy z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Fot. archiwum

 

(PAP/lew/bsc)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w pszczoły, pszczoła, pasieka
Pszczoły są już przygotowane na nadejście zimy

Ule z Warmii i Mazur są gotowe do zimy – oceniają przedstawiciele Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy. Przygotowanie pszczelich rodzin do zimy większość pszczelarzy zakończyło pod koniec sierpnia....

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV