Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 20 °C pogoda dziś
JUTRO: 16 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Warszawskie Muzeum Neonów wśród 12 najciekawszych muzeów w Europie

Fot. PAP Life

Brytyjski „The Guardian” ogłosił właśnie swoją listę 12 najbardziej interesujących muzeów w Europie. Na drugim miejscu znalazło się warszawskie Muzeum Neonów.

Paryskie Muzeum Alberta Kahna, wiedeński Dom Muzyki, Narodowe Muzeum Islandii, weneckie muzeum M9, Palazzo Massimo w Rzymie – to zaledwie kilka polecanych przez „The Guardian” muzeów, które warto odwiedzić. NA stworzonej przez dziennikarzy tej gazety liście jest jedna polska placówka – Muzeum Neonów. „Nieoczekiwane oświecenie w opuszczonym magazynie!” – zachwala wizytę w tym miejscu Martina Charleswortha.

Muzeum Neonów znajdujące się na warszawskiej Pradze-Południe zajmuje się dokumentacją i ochroną polskich reklam świetlnych powstałych po II wojnie światowej. Jest jedynym w Polsce i jednym z nielicznych muzeów neonów na świecie. Historia muzeum rozpoczęła się w 2005, gdy Ilona Karwińska uratowała przed zniszczeniem neon dawnego sklepu „Berlin” przy ul. Marszałkowskiej w Warszawie.

„Stała kolekcja muzeum składa się z ok. stu starych neonów i innych instalacji reklamowych, które nierzadko zostały zaprojektowane przez wybitnych artystów i grafików, będących też twórcami znanej na świecie tzw. Polskiej Szkoły Plakatu. W naszym muzeum mają Państwo unikalną możliwość przyjrzenia się neonom z bliska, a także docenienia kunsztu twórców i rzemieślników tej często zapominanej formy sztuki” – podkreślają dyrektorzy placówki.

 

Redakcja: K. Ośko za PAP Life

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w neon
Neon z Elbląga trafił do Muzeum Neonów w Warszawie

Neon nieistniejącego już Kina Syrena w Elblągu trafił do Muzeum Neonów w Warszawie. Zostanie odrestaurowany i rozbłyśnie "na nowo" 16 maja podczas Nocy Muzeów. Charakterystyczny neon...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV