Strona główna Radio Olsztyn
Olsztyn
DZIŚ: -1 °C pogoda dziś
JUTRO: -1 °C pogoda jutro
IMIENINY: Albiny, Sebastiana, Zdzisławy
EUR: 4.2217 CHF: 3.6227
USD: 3.5786 GBP: 4.8061
Logowanie
 

Warsztat myśli

„Stacja autyzm” to projekt polegający na wystawieniu wybranych dziesięciu obrazów dziesięcioletniego Józefa Budnego, zdolnego autysty z Olsztyna. Jego prace są grafikami komputerowymi, które zostały wydrukowane na płótnie canvas. Pierwsza wystawa odbyła się w Zespole Placówek Edukacyjnych (12.04.2013), w Olsztynie dla pracowników, uczniów, osób zainteresowanych tematem oraz społeczności lokalnej. Kolejne wystawy, ich organizacje oraz przebieg, a także reakcje i opinie ludzi dotyczące prac zostaną opisywane na stworzonym w ramach projektu blogu o tej samej nazwie: „Stacja autyzm”.

Wśród fundacji i stowarzyszeń pracujących z autystami coraz więcej mówi się o tym, by rozwijać potencjał i talenty osób autystycznych i pomagać im znaleźć godne miejsce w świecie. Celem wystawy jest to, żeby zaczęto postrzegać Józia nie jako osobę chorą, ale jako osobę interesującą i ciekawą. Moim marzeniem jest, to, żeby poprzez wystawę Józia prac otworzyły się przed nim nowe możliwości rozwoju, aby wzrosło zainteresowanie tematyką autyzmu i zmniejszył się dystans społeczny do osób z autyzmem.

Projekt dotyczy 10-letniego autysty Józefa Budnego, którego grafika komputerowa została nagrodzona w 2011 roku II miejscem w ogólnopolskim konkursie artystycznym „Człowiek – Ziemia – Kosmos”, ocenianym przez artystów plastyków. Konkurs był organizowany przez Fundację Wspólnota Gdańska.

Prace Józka dotyczą budowy ludzkiego ciała, świata prehistorycznego, historii wynalazków oraz sławnych ludzi. Każda z tych dziedzin była przed rysowaniem przez niego szczegółowo analizowana.

Do wysłuchania reportażu pt. „Warsztat myśli’ zaprasza Anna Minkiewicz – Zaremba

00:00 / 00:00

Józek Budny fot. Natalia Jaśkowska

ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przeczytaj poprzedni wpis:
Wybuchowe znalezisko w D.Mieście

Około 50 pocisków z drugiej wojny światowej leżało na placu budowy niedaleko parkingu przy Urzędzie Miasta w Dobrym Mieście. Osiem niewybuchów wykopał operator koparki, resztę odkryli...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV