Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 6 °C pogoda dziś
JUTRO: 2 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Warto wybrać – Ełk

Panorama Ełku z mostu na Jeziorze Ełckim. Fot. Wikipedia

Na początku lipca w Ełku była Kasia Piasecka, która opowiadała o Ełckiej Kolejce Wąskotorowej. Ja wybrałem się do innej części miasta, która jest takim trochę ewenementem geograficzno-inżynierskim. Jestem na półwyspie zamkowym na jeziorze Ełckim, na który bez problemu można dostać się z dwóch stron.

To dlatego, że półwysep jest połączony mostem z centrum miasta. Kiedyś była to wyspa. No i proszę sobie wyobrazić jaki to był ciekawy punkt obronny za czasów Krzyżackich. Dookoła naturalna fosa, a na wyspę można się było dostać drogą wodną albo dwoma drewnianymi mostami, oczywiście odpowiednio strzeżonymi.

Na przestrzeni wieków o ełckim zamku krążyły różne legendy. Jedna z nich mówi o tym, że warownia była połączona z miastem… podziemnym korytarzem. Było to dawano temu, kiedy wojska szwedzkie panoszyły się w Polsce, wspomagane m.in. przez najemników tatarskich.

Po bitwie pod Prostkami Tatarzy zaatakowali Ełk. Miasto zostało splądrowane, spalone a ludzi wzięto w niewolę. Część mieszkańców zdołała ukryć się w zamku ełckim, zanim Tatarzy przypuścili atak na miasto. Tam byli bezpieczni. Martwili się jednak losem tych, których uwięziono. Wieczorem ruszyła pomoc. Legenda mówi, że ci, którzy ukryli się na zamku, przedostali się na stały ląd podziemnym przejściem. Podobno Tatarzy dotąd nie wiedzą co się wtedy stało i opowiadają sobie legendy.

Posłuchaj relacji Marka Lewińskiego

00:00 / 00:00

Dziś ełcki zamek to niestety… jedna wielka ruina. Ale na półwysep warto przyjść choćby po to, żeby przyczepić kłódkę na moście zakochanych i popatrzeć na piękną panoramę miasta leżącego na wschodnim brzegu jeziora ełckiego. Polskie Radio Olsztyn będzie w Ełku też pod koniec tygodnia. Objęliśmy patronatem Mazurskie Lato Kabaretowe „Mulatka”.

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Ełk, Warmia i Mazury, jezioro Ełckie, Twoje Miasto
Pielgrzymi z Rosji pracowali w ośrodku Monar-Markot w Ełku

Ponad 700 pielgrzymów, którzy przybyli na Światowe Dni Młodzieży, gości w Diecezji Ełckiej. Młodzi ludzie przyjechali z 7 krajów, m.in. Rosji, Angoli, Niemiec i Ukrainy. Wczoraj...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV