Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 29 °C pogoda dziś
JUTRO: 28 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Waszkielewicz laureatem Wawrzyna

„Wujek Ziuniek na długie zimowe wieczory” – książka Zbigniewa Waszkielewicza, to zdaniem kapituły literackiej nagrody Warmii i Mazur najlepsza książka wydana w naszym regionie w 2112 roku.

Autor opisuje w niej rzeczywistość powojenną niewielkie mazurskiej wioski koło Ełku. Tytułowy bohater, to repatriant spod Grodna, który zostaje lokalnym liderem. Zbigniew Waszkielewicz odbierając nagrodę dziękował swoim bliskim, ale też Radiu Olsztyn:

00:00 / 00:00

Zbigniew Waszkielewicz jest absolwentem Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Po 12 latach pracy aktorskiej i sporadycznie reżyserskiej w teatrach dramatycznych (Teatr Ziemi Pomorskiej w Grudziądzu, Teatr im. Jaracza w Olsztynie, Teatr im. Solskiego w Tarnowie, Teatr Śląski im. Wyspiańskiego w Katowicach) rozpoczął w roku 1986 własną autorską działalność pod nazwą Teatr IOTA, którego siedzibę przeniósł z Katowic do wsi Radzie na Mazurach, gdzie też na stałe zamieszkał.

„Wujek Ziuniek na długie zimowe wieczory”  to literacki debiut Waszkielewicza. Książki tej można wysłuchać na antenie Radia Olsztyn codziennie o godzinie 19.50.

Do nagrody Wawrzynu nominowani byli jeszcze czterej autorzy: Kazimierz Brakoniecki, Włodzimierz Kowalewski, Kazimierz Orłoś i Mariusz Sieniewicz. Wszyscy mają już na swoim koncie tę nagrodę. Zbigniew Waszkielewicz jest literackim debiutantem. (rles/skr/bsc)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w książka, Slider
Pan Profesor

O tym jak Bolek poderwał Stasię i kto wypił spirytus z gabloty w sali biologicznej - m.in. o tym rozmawiali absolwenci biskupieckiego Liceum Ogólnokształcącego. Jednak ten...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV