Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 4 °C pogoda dziś
JUTRO: 5 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Wciąż brakuje dawców narządów

W Polsce na swoją szansę otrzymania narządów czeka około 2 i pół tysiąca chorych. Kolejka ta cały czas rośnie, a dawców brakuje.

Pomimo dużej ilości przeprowadzanych transplantacji, wciąż wiele osób czeka na swoją szansę przeszczepienia narządów. W Olsztynie, tylko w ubiegłym roku, 10 rodzin nie zgodziło się, aby ich bliscy byli dawcami. Liczba negatywnych decyzji cały czas rośnie, najbardziej na Warmii i Mazurach. Od 5 lat osiągnęła nienotowany wcześniej najwyższy poziom. Na takie statystki wpływa nie tylko postawa ludzi.

Na Warmii i Mazurach narządy przeszczepiają tylko 4 szpitale: wojewódzkie w Olsztynie i Elblągu oraz powiatowe w Ostródzie i Giżycku. A przecież region warmińsko-mazurski dysponuje 95 oddziałami intensywnej terapii.

W statystykach liczonych na milion mieszkańców, w województwie warmińsko-mazurskim przypada 20 dawców, w zachodnio-pomorskiem 28. Dla porównania średnia dla Hiszpanii – to 40 dawców.

W Polsce liczba przeszczepów jest nieproporcjonalnie niska w porównaniu do zapotrzebowania. T sytuację można zmienić choćby poprzez noszenie w portfelu oświadczenia woli. (mbor/bsc)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w transplantacja
Wzrasta ilość przeszczepów

Przeszczepów jest coraz więcej, są do tego coraz lepsze warunki, rośnie świadomość ludzi, mogących zostać dawcami. Ogólnopolski Dzień Transplantacji to okazja do podsumowań 47 lat przeszczepów...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV