Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 29 °C pogoda dziś
JUTRO: 28 °C pogoda jutro
Logowanie
 

We Włoszech można odwiedzić… muzeum trufli

Pierwsze muzeum trufli zostało otwarte w mieście Alba w Piemoncie na północy Włoch, skąd pochodzi ich słynna, ceniona przez koneserów odmiana. W zbiorach są listy od królowej Elżbiety II i byłego prezydenta USA Dwighta Eisenhowera z podziękowaniami za przysmak.

Tę wyjątkową prywatną placówkę w krainie Langhe, którą rozsławiły trufle nazywane „diamentami z Alby”, otworzyła tamtejsza rodzinna firma Ponzio. W latach 50. i 60. rodzina, zajmująca się sprzedażą trufli, wysyłała ich wyśmienite okazy do znanych osobistości na świecie. Dzięki temu ich odbiorcy rozsławili białą truflę z Alby, jedną z najdroższych na świecie.

 – W muzeum znajdują się liczne listy z wyrazami wdzięczności od obdarowanych, otrzymane nagrody i dyplomy – powiedział jego założyciel Roberto Ponzio.

Można tam też zapoznać się z aktualną problematyką, związaną ze zbiorem i handlem truflami, przede wszystkim zdobyć cenną wiedzę na temat ich certyfikatów, potwierdzających dokładne pochodzenie.

Największe, ważące niekiedy ponad kilogram, okazy białej trufli z Alby uzyskują na internetowych międzynarodowych aukcjach zawrotne ceny, sięgające nawet kilkuset tysięcy euro.

 

Autor: PAP Life

Redakcja: K. Piasecka

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w muzeum
Zwiedzanie za darmo. Warmińskie muzea zachęcają nie tylko turystów

Mieszkańcy regionu i turyści powyżej 60 roku życia mogą bardzo ciekawie spędzić weekend. Bezpłatnie otwiera przed nimi drzwi Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie oraz placówki...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV